01. června 2022
Kategorie: Zvědavec

Kritika je všude kolem nás aneb jak se s ní vyrovnat

Na kritiku narazíte v každé životní oblasti, ať už pracovní, rodinné či sportovní. Kritika není vždy pouze negativním jevem, je také reakcí na úspěch, proto lze ke kritice přistupovat také pozitivně. V dnešním článku se proto dozvíte pár praktický rad, jak se s kritikou vyrovnat, jak kritiku vzít a také jak z kritiky vytěžit maximum.

Jak se vyrovnat s kritikou?

1) Kritiku vnímejte jako pozitivní jev

První a nejdůležitější reakce na kritiku je kritiku přijmout jako pozitivní jev. Každý úspěch přiláká také „nepřející sledovatele“, kteří ze závisti k Vašemu úspěchu pouze kritizují. Kritika je také skvělou reklamou pro Vaše služby či produkty, pokud se jedná o kritiku z pracovní oblasti. I negativní reklama je dobrá reklama, dokonce někdy daleko lepší. Je důležité si uvědomit, že nic ani nikdo není dokonalý a také tak ke kritice přistupovat, proto se na kritiku dívejte z pohledu pozitivního, jsou to pouze názory ostatních, často bez znalostí a podložených informací.

2) Kritiku si neberte příliš k srdci

Kritika může být i konstruktivní, ze které se můžete poučit, proto kritiku vždy vyslechněte, ale neberte si jí příliš k srdci. Lidé často po vyslechnutí kritiky hledají chyby na sobě, začínají se podceňovat a připadají si méněcenný, často je také kritika důvod, proč se lidé vzdávají, ať už ve sportu či například při uvádění nového produktu. Proto si kritiku vyslechněte, nejlépe se poraďte se třetí osobou, která vidí situaci z jiného pohledu, pokud se jedná o konstruktivní kritiku, poučte se z ní, pokud se jedná o kritiku ze závisti, hoďte ji za hlavu.

3) Kritiku nevracejte kritikou

Lidé mají často tendence kritiku vracet kritikou, aneb zub za zub, oko za oko. V tomto případě to však neplatí, vždy zůstávejte ti silní, ti kteří nekritizují, protože už vědí, že kritika je vlastně schovaná závist od adresáta kritiky. Proto za kritiku poděkujte a přistupujte ke kritice jako vítěz.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: