30. července 2021
Kategorie: Zvědavec

Kámen mudrců není jen rekvizita z Harryho Pottera

V knižní sáze o brýlatém čaroději uměl Kámen mudrců, tradičně nazývaný spíše latinsky „lapis philosophorum“ měnit obyčejné kovy ve zlato, a také vyrábět lektvar nesmrtelnosti. Tuhle atributy má magický kámen i v tradičním pojetí evropské, arabské i židovské mystiky. Podle některých autorů dokáže dokonce přivolat mrtvého zpět k životu, pokud je ještě jeho duše nablízku.

Obecné povědomí o bájném Kameni mudrců podporují kromě knih o Harry Potterovi či šarlatánů všeho druhu také mnohá díla populární kultury, například:

  • Seriál Ospalá díra
  • Album The Philosopher’s Stone irského hudebníka Van Morrisona
  • Komiksová série Fantastická čtyřka od Marvelu
  • čtyři desítky komiksů od DC, například série s Batmanem

První zmínky o kameni

Mohlo by se zdát, že Kámen mudrců je starý jako lidstvo samo, ale není tomu tak úplně tak. Poprvé se o něm zmiňuje až kolem roku 300 po Kristu řecký alchymista egyptského původu Zosimos. V průběhu věků si ale ostatní alchymisté přepsali historii po svém. Většina z nich tvrdí, že jde o kámen ze zbořeného Šalamounova chrámu v Jeruzalémě.

Magistr Kelley a česká stopa

V Zemích koruny české proslul snahou o získání formule k vytvoření Kamene mudrců anglický alchymista Edward Kelley, který žil v Praze v době vlády Rudolfa II. Ten je dokonce autorem obsáhlého traktátu Pojednání o Kameni mudrců, ale jak je z jeho osudu zřejmé, ani jemu se bájný kámen získat nepodařilo, zemřel krátce po čtyřicátých narozeninách, když vypil vlastnoručně vyrobený jed.

Kámen mudrců a kabala

I když první zmínky o Kameni mudrců pocházejí z antického Řecka a jsou navíc zjevně silně inspirovány egyptskými vlivy, už od středověku je kámen nerozlučně spjat se židovskou kabalou. Přestože kabala samotná o něm pochopitelně žádné zmínky neobsahuje. Na vině je zřejmě již zmíněný dodatečně vymyšlená spojitost s králem Šalamounem, a také skutečnost, že židovští obchodníci se obvykle těšili dobrému zdraví a byli zdánlivě schopni měnit jiné kovy ve zlato.

Zdroj / foto: gnosis.cz.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: