10. září 2021
Kategorie: Hazardér

Král hazardu Stanley Ho: muž, který vybudoval Macao

Stanley Ho kdysi obchodoval s leteckým benzínem, proslavil se ale v úplně jiném oboru – jako čínský král hazardu. V roce 1961 dostal licenci k založení kasina v Makau, bývalé portugalské kolonii na čínském území. Licence byla dokonce monopolní a Ho skutečnosti, že nemůže mít konkurenci, skvěle využil. Do karet mu pochopitelně hrál i fakt, že Číňané jsou přirozeně náruživí hazardní hráči, přestože oficiální politika čínské komunistické strany nebyla tomuto odvětví nikterak nakloněna.

Větší než Las Vegas

Hoova společnost SJM Holdings Limited dnes v Makau provozuje dvacet kasin, v nichž se protočí více peněz než v legendárním městě hříchu Las Vegas. Macao také každoročně navštíví více hráčů než nevadskou metropoli hazardu. I proto SJM Holdings provozuje také tři velké hotely, které mají kasina přímo v lobby:

  • Grand Lisboa Hotel
  • Jai Alai Hotel
  • Sofitel Macau Hotel

Hong Kong, Portugalsko, ale i Severní Korea

V těchto státech dnes SJM Holdings provozuje kamenná kasina mimo Makao. Za otevření pobočky v Pchjongjangu musel Ho severokorejské vládě zaplatit 30 milionů dolarů. A musel také akceptovat skutečnost, že občané Severní Koreje mají hazardní hry zakázány. Kasino se tak zaměřuje na turisty a přijímá zahraniční měny včetně dolaru či eura. Se severokorejskými wony v něm nepochodíte.

Rodinné spory o majetek

Stanley Ho nebyl plodný jen jako podnikatel, ale také jako otec. Se čtyřmi ženami má celkem 17 dětí, které se po jeho letošní smrti o otcův majetek podělí. A už nyní je jasné, že do hry budou muset zasáhnout armády právníků. Ostatně, už v roce 2011 přišel Ho v rámci rodinné pře o dvaatřicetiprocentní podíl ve společnosti STDM, která tehdy kasina oficiálně provazovala. V celé záležitosti tehdy byly namočeny dvě jeho exmanželky, které Ho dokonce nařkl z podvodu. Nepříjemnosti se však naštěstí podařilo rodině urovnat.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: