Jak vybrat vhodný holicí strojek?
Vybrat holicí strojek se na první pohled může zdát jednoduché. Ve skutečnosti tomu tak ale není, na trhu jsou desítky modelů od různých výrobců, které jsou navíc určeny pro rozdílná využití. Jak tedy při výběru postupovat?
Ruční, nebo elektrický?
První důležité rozhodnutí, které musíte učinit, je volba mezi klasickými ručními holicími strojky na žiletky a moderními elektrickými holicími strojky.
Každá volba má svá specifika a v první řadě záleží na tom, co vám více vyhovuje. Ruční holicí strojky jsou při pořízení levnější, z dlouhodobého hlediska však jejich cenu navyšuje nutnost pravidelné výměny břitů. Oholení je ale zpravidla hladší.
Elektrické strojky a zastřihovače jsou skvělým řešením, pokud si udržujete strniště, nebo dokonce propracovanější střih vousů. Praktičtější volbou jsou elektrické strojky i na cestách.
Na vousy, nebo na tělo?
Minimálně z hygienických důvodů byste měli rozlišovat mezi holítky na vousy a na ostatní tělní ochlupení. Platí to jak v případě, kdy vsadíte na elektrické zastřihovače, tak v případě sázky na ruční holítka. Vždy byste měli mít dva kusy, každý pro danou partii. Ostatně holicí strojky se obvykle liší právě dle partie, pro kterou jsou určeny.
Dámský, nebo pánský holicí strojek?
Jsme na pánském webu, takže nepochybujeme o tom, že máte v hledáčku holicí strojek pro muže. Někdy se ale stává, že pánové sahají v případě úpravy tělního ochlupení po holicím strojku své ženy. Pozor na to, nejde pouze o design! Dámská holítka a holicí strojky jsou přizpůsobené jemnějším chloupkům i pokožce a pro muže vhodné nejsou.
Design navíc pomáhá tomu, abyste si holítka vzájemně nepopletli – opět to není vhodné minimálně z hygienických důvodů. Pokud tedy máte v úmyslu koupit balení jednorázových holítek pro oba, raději si tento krok rozmyslete a každý si skutečně kupte holicí strojek určený právě pro vás.
I mezi jednotlivými modely jsou značné rozdíly
Pokud již vybíráte strojek z konkrétní kategorie, zjistíte, že je stále na výběr poměrně mnoho různorodých modelů. Začneme-li ručními holítky, ty se liší například počty břitů, různými zvlhčovacími proužky nebo třeba pohyblivou hlavicí. Rozdíly jsou samozřejmě i v ceně.
U elektrických strojků zase můžete volit mezi planžetovými a frézkovými, dalšími faktory jsou (ne)možnost mokrého holení nebo výdrž baterie.
Nebojte se experimentovat
Ať už patříte mezi náctileté, kteří s holením začínají, nebo mezi zkušené „pardály“, nikdy není pozdě na to, vyzkoušet alternativní holicí strojek. Každému sedí něco jiného. Kromě finančního hlediska tak bude zásadní roli hrát to, jak vám konkrétní holicí strojek vyhovuje.