09. května 2022
Kategorie: PR tipy

Jak vybrat roční vůz?

Každé roční auto nemá přesně 12 měsíců. Co je vlastně roční vůz? Vyplatí se rok staré auto kupovat? A ukážeme si i hlavní výhody a nevýhody ročních aut.

Roční vůz se vizuálně téměř neliší od nového auta. Přesto na něm můžete ušetřit až 20 procent z původní ceny. Odpovíme vám na základní otázky. Co je vlastně roční vůz? Vyplatí se rok staré auto kupovat? A ukážeme si i hlavní výhody a nevýhody ročních aut.

Nákup roční ojetiny může být dobrou volbou, pokud zrovna u vašeho vysněného vozu chybí např. čipy a vy nechcete čekat na výrobu nového vozu a zároveň byste rádi ušetřili. Nechcete se však vzdát pokud možno co nejnovějšího modelu auta s moderní výbavou.

Nákup rok starého vozu má výše zmíněné výhody, ale může mít i své mouchy. A to hlavně v případě, pokud si nejste jistí, jak se orientovat ve výběru zánovních ojetin a na co si dát při jejich nákupu pozor. Ukážeme si, na co si dát pozor při nákupu auta z druhé ruky a kde koupit roční vůz podle svých představ.

Jako roční vozy se obvykle označují všechna auta, která nejsou starší, než 18 měsíců. Maximální hranice ujetých kilometrů pro roční vůz není jasné daná. V nabídce se tak často setkáte s autem, které bylo vyrobeno přesně před rokem, ale má najeto o něco více km, než např. o půl roku starší vůz.

Jaké jsou výhody ročních vozů?

  • Udržovaný roční vůz často nerozeznáte od auta, které právě vyjelo z výrobní linky.
  • Auto mělo většinou pouze jediného majitele.
  • Dostanete k dispozici kompletní historii vozu.
  • Na roční vůz se stále vztahuje záruka.
  • Roční vůz se dá vzít na leasing, nebo si na něho můžete vzít úvěr.
  • U ročního vozu často dostanete stejné pojistné podmínky, j
  • ako u nového.

Jaké jsou nevýhody ročních vozů?

  • Kupujete hotový celek, nelze tak měnit např. výbavu, motorizaci, barvu.
  • Není jisté, kolik lidí autem jezdilo a jak se k němu majitel choval.
  • Prodávající se vám může snažit zatajit různé závady.

Kde sehnat roční auto?

Rok staré vozy mají v nabídce automobilky, autosalony i autobazary. U automobilek rozhodně nenajdete tak velký výběr jako například v autosalonu. Občas zajímavou nabídku najdete i v některých autobazarech, ale tam při nákupu doporučujeme větší opatrnost. Úplně nejlepší je si na prohlídku přizvat automechanika, který se na auto podívá, projede ho s vámi a zjistí případné nedostatky.

Nákup ročního vozu přímo u automobilky

Koupit roční auto přímo od automobilky je ve většině případů zřejmě ta nejspolehlivější volba. Často jde o tzv. referenční vozy, které složily jako služební vozy, nebo k reprezentaci. Auta obvykle procházejí pravidelným servisem a údržbou. A vztahuje se na ně záruka přímo od výrobce vozu.

Nákup ročního auta z autosalonu

V autosalonech občas najdete předváděcí vozy, které sloužily jako testovací vozy pro potenciální zákazníky. Nevýhodou těchto aut je tedy to, velmi často jezdí velmi krátké vzdálenosti, což není zrovna nejlepší zpráva pro motor. Pokud se však vůz vejde do 10 tisíc ujetých km, stále jde o dobrou investici. Při nákupu vozu z autosalonu není od věci vzít si k prohlídce automechanika, který auto prověří.

Roční vůz z autobazaru

Koupě auta z autobazaru je vždy tak trošku sázka do loterie. Pokud by se po uzavření smlouvy přišli na to, že je auto po nehodě, jen těžko prodávajícího doženete k plné odpovědnosti. Právě utajování nehod je oblíbená praktika některých autobazarů.

Pokud už se však pro nákup v autobazaru rozhodnete, dejte si na čas a prodejce si pořádně proklepněte. V dnešní době internetu a recenzí je to však otázka pár minut. Každopádně k nákupu auta v autobazaru se vám určitě vyplatí přizvat si odborníka, který auto prohlédne a odhalí případné závady.

Vyplatí se vám tedy koupit roční auto?

Nabídka ročních aut bývá někdy velmi zajímavá. Za lepší cenu (často až o pětinu nižší) dostanete relativně nové vozidlo. Snížený rozpočet oproti novému autu a okamžitá dostupnost jsou rozhodně dva nejpádnější důvody pro koupi ročního vozu. Vzhledem ke skutečnosti, že výrobci nestíhají vyrábět nová auta včas, nebo jim chybí čipy, jedná se o cenově výhodnou alternativu k novému autu.

Nikdy se však nenechte přesvědčit pouhými slovy prodejce. Na prohlídku si rozhodně raději přizvěte odborníka, kterému důvěřujete a nechte si poradit. Při návštěvě autosalonů a hlavně autobazarů si pečlivě proklepněte technický stav vysněného vozu a hlavně to, jestli automobil není bouraný. U vozu z automobilky byste se s touto nekalou praktikou snad setkat neměli, ale obezřetnosti není nikdy dost.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: