22. září 2020
Kategorie: PR tipy

Jak se stát vůdcem malého plavidla? Přečtěte si, co vás čeká a nemine

Důležitou životní metou mnoha mužů je získání pilotního průkazu. Ale najdou se i tací, kteří nemají hlavu v oblacích a zároveň se jim příčí stát oběma nohama na zemi. Milují, když se mohou pohupovat na říční či mořské hladině. Je to i váš případ? Pokud jste vždy toužili po postu uznávaného kapitána lodi, jděte svému snu vstříc – udělejte si kapitánské zkoušky a získejte oprávnění pro vedení plavidla. Pro začátek si pravděpodobně vystačíte s VMP neboli průkazem vůdce malého plavidla. Na detaily jsme se ptali profesionálů ze Satrapa Yachting.

Co je malé plavidlo?

K čemu vám průkaz VMP bude? Držitele opravňuje k vedení malého plavidla. Česká legislativa tím rozumí loď dlouhou nejvýše 20 m, která není určena nebo používána k vlečení, tlačení nebo vedení v bočně svázané sestavě jiných než malých plavidel. Zároveň nesmí přepravovat více než 12 osob a sloužit jako převozní loď.

Průkaz vůdce malého plavidla se vydává pro čtyři základní kategorie: M, M20, S a S20. Pro vedení malého plavidla bez vlastního strojního pohonu a plavidla s vlastním strojním pohonem budete potřebovat VMP kategorie M (kategorie M20 omezuje výkon motoru na nejvýše 20 kW). VMP kategorie S opravňuje k vedení malého plavidla bez vlastního strojního pohonu a plachetnice bez omezení celkové plochy plachet (kategorie S20 omezuje maximální velikost plochy plachet do 20 m²).

Jak probíhá přípravný kurz?

Přípravný kurz na vůdce malého plavidla se skládá ze dvou částí. V rámci teoretické části se seznámíte s pravidly plavebního provozu, plavební naukou a nutnou výbavu plavidla. Satrapa Yachting tyto kurzy pořádá o víkendech, vždy v Praze (konkrétní učebna závisí na počtu účastníků).

Následuje druhá část kurzu – 4,5 hodinová praxe, během které se účastník naučí ovládat malé plavidlo příslušné kategorie (motorovou loď nebo plachetnici) včetně přípravy a kontroly plavidla před vyplutím a řešení krizových situací. Výcvik s motorovou lodí se koná na Vltavě, na plachetnici na Slapech.

Po zvládnutí přípravného kurzu přistoupíte k závěrečné zkoušce (skládá se z teoretické a praktické části) a po jejím úspěšném absolvování si budete moct oficiálně říkat vůdce malého plavidla. Další informace a platný ceník kurzů najdete na satrapayachting.cz.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: