11. ledna 2023
Kategorie: PR tipy

Jak probíhá dovoz auta z Německa?

Není novinkou, že stále více obyvatel České republiky se rozhoduje pro dovoz aut ze zahraničí převážně z Německa. Německo si lidé vybírají z mnoha důvodů. Hlavním důvodem je, že je zde mnohem lepší kvalita aut a širší nabídka specifických modelů než v ČR. Kromě toho je v Německu mnohem výhodnější cena a kvalitnější obsluha a zacházení se zákazníky.

Většina lidí ale neví, co všechno proces dovozu aut z Německa obnáší a často naletí podvodníkům nebo udělají jinou chybu. V našem článku Vám popíšeme, jak dovoz auta z Německa krok po kroku probíhá a co všechno musíte zařídit.

Výběr vozidla pro dovoz z Německa

Prvním krokem je výběr správného vozidla, které bude odpovídat Vašim požadavkům. Jedním z možných způsobů výběru auta je z domova po internetu. Ušetříte, tak mnoho času a nemusíte jezdit naslepo do Německa. Existuje mnoho internetových bazarů pro auta, kde můžete filtrovat podle značky, modelu, barvy, roky výrobu a dalších parametrů.

Prodejci aut v Německu

Po výběru vozidla se přesouváme k nákupu. Auta v Německu můžete nakoupit z tří různých zdrojů:

  • Autobazary
  • Soukromé osoby
  • Překupníci aut

Autobazary

V autobazarech najdete kvalitní auta, seriózní a profesionální jednání, ale narazíte na vysoké ceny s nulovou šancí smlouvat.

Soukromé osoby

U soukromých osob záleží, na jakého člověka narazíte. Můžete narazit na poctivého člověka, který s Vámi bude jednat upřímně, nebo na podvodníka, který Vás bude chtít ošálit.

Překupníci aut

Překupníky na dovoz aut z Německa nedoporučujeme. Budou lhát o skutečném stavu vozidla a budou se Vás pokusit zmást a převést.

Osobní prohlídka vozidla

Pokud jste si vybrali vozidlo, které se Vám líbí, doporučujeme Vám ještě před nákupem provést osobní prohlídku vozidla s někým dostatečně kvalifikovaným.

Kupní smlouva a ostatní doklady

Před provedením platby je potřeba, zajistit si vystavení všech dokladů potřebných pro dovoz auta. Jedním z těchto dokladů je kupní smlouva. V kupní smlouvě by měly být uvedeny údaje o kupujícím, prodávajícím, o vozidle (značka, typ auta, VIN, rok výroby, kupní cena a další podmínky nákupu).

Kromě kupní smlouvy byste před platbou měli obdržet velký a malý technický průkaz, fakturu a doklad o přihlášení vozidla.

Clo a daň za dovoz auta

Celní poplatky za dovoz auta z Německa jsou nulové. Ve všech zemích, které jsou v Evropské unii, není nutné platit žádné clo. Daň za dovoz auta se platí v případech, kdy koupené auto je méně jak půl roku staré a nemá najeto více než 6000 kilometrů. Starší vozidla s více najetými kilometry platí daň ve státě, v němž je vůz pořizován.

Registrační značky pro dovoz z Německa

Pro dovoz auta do ČR budete potřebovat převozní značky. Ty existují ve dvou variantách:

  • Převozní značka se žlutým pruhem je značka, která platí na území Německa a v ČR a to po dobu 5 dní. Dají se pořídit společně se zelenou kartou za 100 EUR.
  • Převozní značka s červeným pruhem je mezinárodní značka, která platí ve všech zemích. Dá se společně s pojištěním pořídit za 150 EUR.

Před zažádáním o převozní značku je nutné si sjednat povinné ručení. Výrobu této značky obstarává pojišťovna, u které máte povinné ručení.  S hotovou značkou musíte ještě navštívit registrační úřad, pro nálepku aby SPZ byla platná.

Převoz a registrace v ČR

Pokud máte splněné všechny kroky uvedené nahoře, můžete auto převést do České republiky. V ČR musíte provést STK a kontrolu emisí a zažádat o registraci auta abyste auto mohli volně používat na českých silnicích. Po dokončení těchto věcí už můžete auto volně využívat.

Je třeba mít na paměti, že dovoz auta z Německa může být časově náročný a může vyžadovat určitá administrativní úsilí. Je proto vhodné se poradit s odborníkem nebo navštívit příslušný úřad, abyste získali všechny potřebné informace a zajistili si správné vyřízení dokumentů.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: