17. června 2022
Kategorie: Hazardér

Jak poznat, že už mám problém? 10 znaků rizikového chování v hazardu

Vsadit si na zápas nároďáku, netrpělivě čekat na čísla, která tentokrát vylosuje loterie, nebo vyhrát peníze po dlouhé hře pokeru. Nezní to lákavě? Pokud k hazardu přistupujete zodpovědně, pak mohou být tyto aktivity stejnou zábavou, jako je třeba sledování oblíbeného filmu. Hraní hazardních her za svůj život vyzkoušelo okolo 80 procent Čechů a pro drtivou většinu z nich jde jen o neškodnou formu pobavení – konkrétně se pak riziko rozvoje problémového chování týká 3 % populace. Nic se ale nemá přehánět a při hraní je vždy potřeba dodržovat pravidla, která vzniku závislosti pomáhají předcházet.

Spojili jsme se s projektem Zodpovědné hraní, který pod záštitou Institutu pro regulaci hazardních her podporuje prevenci vzniku rizikového hráčství, zprostředkovává edukaci hráčů, veřejnosti i poskytovatelů hazardu, sdružuje pomáhající organizace i odborníky a propojuje provozovatele z celého českého trhu s účelem sjednocení regulačních pravidel. Iniciativa připravila 10 otázek, které vám pomohou odhalit, zda máte hazardní hraní pod kontrolou, nebo už byste raději měli hraní omezit.

1) Půjčujete si někdy peníze na hru nebo ze stejného důvodu prodáváte svůj majetek?

Jedním z nejviditelnějších projevů, jak poznat problémy se sázením nebo dalšími formami hazardu, je vznik finančních potíží. Pokud si někdy půjčujete peníze, abyste mohli hrát, nebo ze stejného důvodu prodáváte svůj majetek, měli byste to vnímat jako vykřičník, který může vaši závislost signalizovat. Jedním ze základních pravidel zodpovědného přístupu k hazardním hrám je totiž to, že hrajete pouze za své peníze a stanovujete si finanční limity, které si můžete do hry dovolit vložit a které vás neohrozí pokud o ně přijdete. Důležité je, abyste si tato pravidla vytvořili ve chvíli, kdy zrovna nehrajete a abyste je dodržovali dlouhodobě – nebudete tak pod vlivem momentálního rozrušení, kvůli kterému byste si nastavili nerealistické cíle.

2) Sázíte někdy více peněz, než si můžete dovolit prohrát, což způsobuje finanční problémy vám nebo vaší rodině?

Kromě vytváření dluhů z půjčování peněz nastává problém i tehdy, když využíváte peníze, které jsou určeny na důležité poplatky a další nezbytné výdaje. Ještě předtím, než začnete hrát, byste si tak měli určit, jaký rozpočet na volnočasové aktivity každý měsíc máte a kolik peněz jste ochotni prohrát. Využít pak můžete vestavěná regulační nastavení, která budou kontrolovat limity za vás. Ve chvíli, kdy dosáhnete jejich maxima, vás systém automaticky k dalšímu hraní nepustí. V procesu je také vývoj algoritmu, který hráče zastaví, ještě než propadne závislosti. „Pro provozovatele připravujeme speciální nástroj, který bude vyhodnocovat chování hráče a upozorňovat na rizikové znaky. Program bude pomáhat hráčům mít hraní pod kontrolou tak, aby zůstalo v mezích zábavy,” popisuje chystané novinky Jan Řehola, ředitel Institutu pro regulaci hazardních her, který stojí za projektem Zodpovědného hraní.

3) Cítíte někdy potřebu hrát se stále větším obnosem peněz, abyste dosáhli požadovaného vzrušení?

Dalším ze znaků problému je potřeba hrát se stále se zvyšujícím množstvím peněz k dosažení stejného pocitu jako dřív. „Pokud vám už původní obnosy peněz nestačí a potřebujete vsazenou částku neustále zvyšovat, měli byste se zastavit a opět si stanovit osobní finanční limity nebo si dát na několik týdnů od sázení a hraní pauzu,” upozorňuje Eva Aigelová, adiktoložka a členka Odborné rady projektu Zodpovědného hraní. Ne každý o možnosti nastavení sebeomezujících limitů přímo na stránkách či v aplikacích ví, ale všichni poskytovatelé mají povinnost funkci umožňovat. Upravit si pak můžete výši vynaložených či prohraných peněz nebo také celkového času stráveného hraním.

4) Stalo se vám někdy, že jste se vrátili ke hře hlavně kvůli tomu, abyste vyhráli zpět prohrané peníze?

Dalším pravidlem pro zodpovědný přístup k hazardu je, že byste se nikdy neměli snažit o zvrácení svých proher. Tak, jako máte mít na sázení odložené pouze peníze určené na volný čas, byste si měli uvědomovat, že hraní jako takové je pouze zábava a ne zdroj výdělku. Dopředu si tak musíte rozmyslet, o jaké množství peněz jste ochotni vlivem prohry přijít a tento obnos dodržovat. Pokud budete hraní vnímat jako způsob, jak vydělat více peněz, pravděpodobně více ztratíte, než získáte, protože budete ve hře více riskovat.

5) Způsobuje vám někdy hraní zdravotní problémy včetně stresu nebo úzkosti?

V kariéře rizikového hráče dochází ke změnám v různých oblastech života. Problém s hazardem tak zasahuje nejen do stavu financí, ale může negativně ovlivnit fyzické i mentální zdraví. Chování někoho, kdo má s hazardním hraním problém, se tak může projevovat různými způsoby. „Okolí si může začít všímat změn chování, jako jsou zdánlivě nevysvětlitelné změny nálad, uzavřenost, podrážděnost, problémy s koncentrací, lhaní či změna volnočasových aktivit. Člověk může také zanedbávat důležité pracovní i rodinné záležitosti, či se dokonce dostávat do konfliktů se zákonem,” říká adiktolog František Trantina.

6) Hrajete někdy ve špatném stavu mysli či pod vlivem alkoholu, drog nebo jiných omamných látek?

I přesto, že pro řadu lidí představuje užívání alkoholu nebo dalších omamných látek součást zábavy, k hazardu taková konzumace nepatří. Drogy a alkohol zhoršují sebeovládání, zvyšují tendenci více riskovat, mění úsudek, který je za běžných okolností hlavní obranou proti tomu, aby se hraní vymklo z rukou. Pod vlivem omamných látek či nepříznivého psychického stavu se pak stává hraní výrazně více rizikovým. Stejně tak pokud na vás zrovna doléhá pracovní stres, rozčílil vás partner nebo řešíte vážné osobní problémy, měli byste si dát od hraní pauzu. Začínat byste měli až tehdy, kdy se cítíte šťastní, máte jasnou hlavu a dokážete se plně soustředit a dodržujete pravidla bezpečného hraní.

7) Stává se vám někdy, že hrajete dlouhou dobu bez přestávky a přestanete vědomě kontrolovat své chování?

Při hře byste si měli dělat pravidelné přestávky a prokládat ji i další zábavou. Nastavte si intervaly, kdy půjdete ven, nebo si popovídáte s někým z rodiny – a to i ve chvíli, kdy se vám od hry odcházet nechce. Pokud totiž hrajete nepřetržitě, může se stát, že zcela ztratíte pojem o čase a propadnete nezdravému přístupu k hraní. „Lidé mohou vnímat hraní hazardních her jako únik od reality a problémů a může pro ně pak být složité se do skutečného světa vracet. Přesto bychom neměli zapomínat, že právě setkávání se s našimi blízkými, fyzická aktiva, či oblíbený koníček by měly mít před hraním hazardních her vždy přednost. Při fyzické aktivitě tělo produkuje mnohé chemické látky (dopamin, pocity štěstí), které přímo působí na psychickou kondici, náladu, pocit pohody, a stejně tak udržování kontaktů s lidmi, je pro naši spokojenost esenciální a těžko nahraditelné,” dodává adiktoložka Eva Aigelová.

8) Začnete někdy hrát dřív, než znáte všechna pravidla hry?

Zahlédnete hru, kterou neznáte, a tak ji hned musíte vyzkoušet? Pokud se do takových her zapojujete ještě předtím, než si zjistíte jejich pravidla, můžete v budoucnu narazit například na nepříjemné finanční problémy, které mohou mít vlivem stresu potažmo vliv i na vaše zdraví. Kromě pravidel byste si pak měli dát pozor na to, zda hrajete u legálního provozovatele. Ti totiž mají nastavená určitá regulační pravidla, která hráče chrání. Seznam nelegálních provozovatelů lze najít na stránkách Ministerstva financí.

9) Máte někdy pocit, že vám hraní způsobuje problémy?

Poznat závislost na hazardních hrách není vůbec jednoduché a svou roli hrají při vzniku závislosti kromě biologických předpokladů, osobnosti,  sociálního zázemí i momentální životní situace. „Hráči často pociťují neodolatelné chutě / myšlenky jít si zahrát. Mají touhu vyhrát prohrané peníze zpět, což se zpravidla ve hře nepovede. Často mají předsevzetí hrát jen za určitý obnos peněz, ale to se během hry rychle změní a hráč hraje, dokud má peníze. Zvyšuje se i čas, který tráví hrou na úkor rodinných, osobních a pracovních povinností. A i přesto, že pociťuje následky (pocity viny, výčitky, úzkost, deprese, časté hádky, problémy v práci, finanční problémy), nedokáže s hrou sám přestat. Potřebuje odbornou pomoc, aby z tohoto bludného kruhu vyšel ven,” přibližuje Eva Aigelová. V takové chvíli je vhodné vyhledat adiktologa či jedno z kontaktních center, kteří stanoví rozsah problému i přesný plán potřebné pomoci. V případě, že jste se dostali do finanční tísně nebo řešíte vzniklé dluhy, je vhodné vyhledat i ověřené finanční či právní poradenství.

10) Kritizuje vás někdy okolí za vaše hraní, ať už to je podle vás pravda nebo ne?

I přesto, že problémy s hazardním hraním jsou velmi nenápadné, mají určité ukazatele, které se projevují ve vašem běžném chování. Mezi ně patří výraznější projevy emocí, stres, časté lhaní nebo změny běžných návyků, jako je spánek, či jídlo. Pokud vás vaši blízcí osloví a mají o vás starost, snažte se je vyslechnout a zamyslet se, zda nemají pravdu. V případě, že si uvědomíte, že problém opravdu máte, mohou vám pomoci s dalšími kroky a být vám oporou, když ji budete nejvíce potřebovat.

A jak byste tedy měli řešit problémy s hazardním hraním?

Prvním krokem je to, že si svůj problém přiznáte. Pokud máte ve svém okolí osobu, které důvěřujete, pomůže vám, když se jí svěříte, velice často pocítíte velkou úlevu, protože na problém nejste sami. Dále byste měli omezit přístup k hraní nebo si nastavit přísná samoregulační nastavení a najít si i jiné koníčky. V neposlední řadě je vhodné vyhledat pomoc odborníka, který dokáže posoudit, jak rozsáhlý váš problém je a která řešení jsou pro vás ve vaší situaci nejvhodnější. Pokud v souvislosti s hazardem řešíte i finanční či právní potíže, je vhodné kontaktovat i odborníky v těchto oborech. Ti vám pomůžou situaci vyřešit a vy se tak můžete plně soustředit na sebe a svou léčbu. Seznam center, kde jsou připraveni pomoci, najdete na stránkách www.zodpovednehrani.cz.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: