25. dubna 2020
Kategorie: Sportovec

Hiromu Inada: nejstarší pokořitel legendárního závodu Ironman

Když přijde řeč na nejdrsnější závody světa, dříve či později zazní slovo Ironman. Každý, kdo tenhle závod dokončí, je opravdový železný muž. Bez ohledu na dosažený čas. A když už jsme u toho, ten průměrný se pohybuje kolem dvanácti hodin, hodně záleží na terénu a konkrétních klimatických podmínkách.

Jen pro shrnutí, tenhle zabijácký triatlon se skládá z:

  • plavání na trase dlouhé 3,86 km, nejčastěji v moři
  • jízdy na kole na 180,25 km dlouhé trati
  • maratonského běhu (42,195 km)

Věk je prostě jen číslo

Ale pozor, na Ironmanu nepotkáte jen atlety na vrcholu fyzických i psychických sil. Nejstarším sportovcem, který závod pokořil, byl v té době pětaosmdesátiletý Japonec Hiromu Inada. Pořadatelé tehdy Inadovi připravili jeho vlastní věkovou kategorii 85+. Trať zdolal za necelých sedmnáct hodin a pokořil i několik soupeřů ve věku svých pravnoučat. „Věk je prostě jen číslo,“ nechal se při té příležitosti slyšet.

Podělil se také o svůj tréninkový plán. Pravidelně vstává ještě před východem slunce a šest dní v týdnu je od šesti hodin ráno v tělocvičně. „Když si dávám stejné tréninkové dávky jako mladí lidé, absolvovat je mi trvá dvakrát déle. Ale stejně mě to strašně baví,“ vysvětluje, proč se někdy z posilovny vrací až po setmění.

Bez správné diety by to nešlo

Přestože je Inada bezpochyby v kondici, kterou mu může kdekdo záležet, uvědomuje si, že se o své tělo musí pořádně starat. A dobře sestavený jídelníček je základ. Recept na svou oblíbenou snídaňovou polévku bohužel neprozradil, tvrdí o ní však, že obsahuje vyvážený poměr bílkovin a sacharidů, a navíc je účinná proti stařeckému řídnutí kostí. Proto si bez ní ráno nedovede představit.

Ironman v Česku

Pokud vás tento článek navnadil, závodu o proporcích Ironmana se můžete zúčastnit i v České republice. Pod názvem Moraviaman se koná v Otrokovicích. Poloviční porci kilometrů ve všech třech disciplínách pak můžete absolvovat v Dolanech u Pardubic při CZECHMAN Triatlonu.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: