28. června 2008
Kategorie: Sportovec

Slavní fotbalisté: David Villa

Probíhala 34. minuta semifinálového zápasu Eura 2008, když se David Villa rozbíhal k zahrávání přímého kopu. Zahrál jej ovšem tak nešťastně, že si natáhl stehenní sval na pravé noze. Když smutný útočník opouštěl trávník, bylo mu zřejmě jasné, že případné finále se jej už netýká. Španělé nakonec zdolali bojovné Rusy 3:0, ale pro největší hvězdu a dosavadního nejlepšího střelce turnaje už bohužel mistrovství skončilo.

Davidovi začátky

3. prosince roku 1981 se ve městě Langreo narodil jeden z největších současných fotbalových klenotů. Na svět přišel muž, který se celým jménem jmenuje David Villa Sánchez. Se svou fotbalovou kariérou začínal v 10 letech. Nastupoval za klub UP Langreo, kde strávil 8 let.

Davidova profesionální kariéra

Když Villovi bylo 18 let, angažoval jej tým Sporting Gijón, tedy v té době klub 2. nejvyšší španělské ligy. Zde se postupem času začal stávat stále známějším a v roce 2003 přestoupil do nejvyšší ligy ve Španělsku – do La Ligy. Do svých služeb ho získalo mužstvo Real Zaragoza. V tomto týmu odehrál dvě velmi povedené sezony. S klubem vyhrál španělský pohár, když ve finále porazili Real Madrid. Následně tým získal i Superpohár. Villa v týmu zářil a začaly se o něj zajímat bohaté kluby.

V létě roku 2005 jej za 12 milionů EURO angažovala Valencia FC, tedy jedno z nejlepších španělských mužstev. Hned ve své první sezoně vstřelil v 35 utkáních 25 branek. Letos mu ve Valencii skončila třetí sezona, která ovšem nebyla vůbec úspěšná. Tým v tabulce obsadil až 10. příčku. David si ovšem udržoval vysokou výkonnost, spolu s Morientesem tvořili nebezpečnou útočnou dvojici. K tomu se navíc přidaly vynikající výkony na EURU 2008. Proto je velmi pravděpodobné, že klub opustí. Největší zájem má Barcelona a Juventus Turín. Dále se také spekuluje o Chelsea, Bayeru Mnichov, či o Liverpoolu, kde působí jeho parťák z reprezentace Torres. Kdyby Villa zamířil právě do Anglie, byl by to smrtící útok. Ale tato varianta není příliš pravděpodobná.

Villa v repre

Do národního týmu poprvé nakoukl 9.2.2005 v utkání proti San Marinu. Jednalo se o kvalifikační zápas na MS 2006. V téže kvalifikaci nastoupil ve čtyřech utkáních a vsítil i svůj první reprezentační gól. Bylo to v odvetném barážovém utkání na půdě Slovenska. Na následném MS v Německu odehrál všechny zápasy Španělska. Ve skupině vstřelil dvě branky Ukrajině a v osmifinále i úvodní trefu proti Francii. Byl to ovšem jediný španělský zásah, Francie vyhrála 3:1 a Villa a spol. na turnaji dohráli.

V kvalifikaci na EURO 2008 pomohl svými výkony i trefami k poměrně jistému postupu na evropský šampionát. Ale jeho čas měl teprve přijít. 10.6. v Innsbrucku nastoupil v úvodním utkání skupiny Španělska proti Rusku. A hned se mu podařilo vsítit Hattrick. Byl to jeho zatím nejvydařenější zápas v životě, Španělsko vyhrálo 4:1 a vykročilo do turnaje velmi úspěšně. Rusko se ale stalo nakonec jeho neoblíbeným týmem. V semifinálovém utkání proti tomuto soupeři se totiž zranil a finále si nezahrál. Mezitím ovšem stihl rozhodnout v nastaveném čase zápas proti reprezentaci Švédska a poslat tím svůj tým dál ze skupiny. V osmifinálovém utkání proti Itálii, které dospělo až na penalty, byl jedním z úspěšných exekutorů pokutových kopů a pomohl týmu do semifinále. Na další zápas v národním mužstvu si ale bude muset počkat.

David Villa

Jeho nejoblíbenější číslo je sednička, kterou hrdě nosí i na svém drese. Villa, přezdívaný El guaje, váží 69 kg a měří 175 cm, což na útočníka není nejvíc. Ale dokáže se skvěle prosadit jak ve hře nohou, tak i hlavou. Je ženatý, se svou manželkou Patricií mají dceru Zaidu. Tento fotbalový útočník ve svých 26 letech ještě určitě neřekl světu poslední slovo. Zápas od zápasu se stává známějším a slavnějším. O této španělské star toho ještě mnoho uslyšíme.

Zdroj / foto: spainsnews.com.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: