06. srpna 2023
Kategorie: Zvědavec

Festival planet v Brně zaznamenal český rekord

Festival planet, který probíhá na Kraví hoře v Brně, přináší jedinečnou příležitost pro návštěvníky vidět kolekci pěti fotorealistických nafukovacích modelů vesmírných těles o průměru deset metrů. Pořádá jej Hvězdárna a planetárium Brno ve spolupráci s uměleckým seskupením VISUALOVE. V pátek obdrželi od agentury Dobrý den zápis do České knihy rekordů.

Unikátní kolekce vesmírných těles, včetně planet Marsmeloun, Lunalóna, Heliosféra, a denní a noční podoby Země – Temnalóna a Terralóna, vzbudily značný zájem mezi návštěvníky. Podklady pro model Lunalónu byly získány sondou Lunar Reconnaissance Orbiter, která mapuje Měsíc z oběžné dráhy, zatímco potisk Marsmelounu představuje mapu Marsu na základě 73 tisíc záběrů s rozlišením až osm metrů.

Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, je rád, že se tento festival zapsal do České knihy rekordů jako největší kolekce vesmírných objektů, a to ještě před jeho ukončením, které je plánováno na 8. srpna.

Hlavním cílem celého projektu, který navíc podporuje město Brno a Jihomoravský kraj, je inspirovat desetitisíce návštěvníků festivalu k zájmu o vědu a techniku. Návštěvníci mohou nejen obdivovat vesmírné modely, ale také se zúčastnit vědomostní soutěže a promítání v letním kině, které uvede vědecko-fantastické a fantasy filmy. Projekt Festival planet se stal nedílnou součástí brněnského kulturního kalendáře a získal si oblibu mezi místními i návštěvníky z okolních regionů.

Celý festival nabízí nezapomenutelné zážitky, a krátce po předání certifikátu za zápis do České knihy rekordů se návštěvníci spojili v unikátním portrétu s vesmírnými modely. Mobilní telefony svítily na Kraví hoře, a mezi pěti obřími modely se zapózovalo více než dva a půl tisíce návštěvníků. Festival planet se tak ukazuje být akcí, která dokáže nadchnout prakticky celé město pro astronomii a vesmírné objekty

Pokud plánujete návštěvu Brna, Festival planet je nejen jedinečnou příležitostí pro zájemce o vědu a techniku, ale také skvělou příležitostí strávit příjemný čas v nádherném prostředí Kraví hory, kde světlo a tma spolu tančí a vesmírné modely nabízejí nádherný pohled na naši galaxii a její tajemství. Buďte součástí tohoto nezapomenutelného festivalu a prožijte nevšední zážitek, který vám rozšíří obzory o nekonečné kráse vesmíru.

Zdroj/foto: festivalplanet.cz

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: