06. května 2020
Kategorie: Geek

Facebook přejmenoval peněženku pro svou digitální měnu Libra

Peněženka se původně měla jmenovat Calibra, ale nyní je překřtěna na Novi. Inspirací měly být latinské výrazy „novus“ (nový) a „via“ (cesta). Novou cestou se chce vydat i nejpoužívanější světová sociální síť, protože její projekt digitální měny se od svého oznámení veřejnosti v roce 2017 příliš nepohnul, přestože by měl být podle plánů naostro spuštěn ještě v letošním roce. Peněženka je určena pro všechny digitální mince projektu Libra, které Facebook uvede na trh.

Změna jména není změnou směru

Přestože jsme změnili název z původního jména Calibri na Novi, náš dlouhodobý cíl poskytnout lidem z celého světa přístup k dostupným finančním službám se nezměnil,“ stojí v  oficiálním tiskovém prohlášení. Facebook již dříve oznámil, že jeho digitální měna by měla pomoci zejména obyvatelům chudších regionů a zemí třetího světa, přestože své uživatele najde i ve vyspělých státech.

Integrace s Facebook Messengerem a WhatsAppem

Peněženka Novi také poodhalila, jak budou digitální peníze fungovat. Peněženka bude samostatnou mobilní aplikací, kterou ale bude možné propojit se dvěma komunikačními aplikacemi, které Facebook provozuje, Messengerem a WhatsAppem. To v praxi znamená, že uživatelé Facebooku si mezi sebou budou moci posílat platby stejně snadno, jako si posílají textové a hlasové zprávy.

Ověření totožnosti

Vzhledem k mezinárodním předpisům proti praní špinavých peněz bude nutné, aby se každý uživatel digitální měny Libra nejprve Facebooku verifikoval. Bude tedy třeba, aby společnosti, která už o něm má obrovské množství informací, zaslal také fotografii s platným dokladem totožnosti. Kritici Libry tvrdí, že Facebook tak dostane na zlatém podnose doklad, který může být odcizen a zneužit proti vůli daného uživatele.

Připomínají také kauzy, kterým Facebook čelil v minulosti, například:

  • Cambridge Analytica z roku 2018
  • Únik až 600 milionů hesel z roku 2019
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: