03. července 2020
Kategorie: Geek

Chytrá domácnost se o vás dokáže postarat sama

Doba pokročila natolik, že kromě chytrých hodinek či telefonu můžete mít rovnou chytrou celou domácnost. A je to snazší, než by se mohlo na první pohled zdát.

Základem je vždy centrální jednotka. V České republice jsou k dispozici jednotky velkých technologických společností, které představíme v našem dnešním článku.

Co všechno může vaše domácnost umět

Kromě centrální jednotky potřebujete smartphone s příslušnou aplikací k ovládání vaší domácnosti a spotřebiče, které jsou uzpůsobeny pro použití v takové domácnosti. Ty se vyznačují tím, že je lze připojit k internetu a ovládat na dálku. Většina výrobců už takové spotřebiče nabízí, a tak můžete do chytré domácnosti zapojit třeba pračku, myčku nádobí nebo i kávovar, který vám pak ráno uvaří sám od sebe kávu přesně v okamžik, kdy se vám to nejvíce hodí.

Chytrá domácnost se navíc sama umí postarat například o:

  • Vytápění a větrání
  • Osvětlení
  • Zalévání květin
  • Vysávání prachu

Apple, Google nebo Amazon?

Všechny tyto tři firmy vyvinuly řešení, která už využívají statisíce zákazníků po celém světě. Pro českého uživatele mají jen jeden drobný nedostatek – chcete-li je ovládat hlasem, obvykle je třeba použít angličtinu. Samotné aplikace jsou však i v češtině. Všechny tři produkty svedou zhruba to samé, a tak může být vaše volba také ukázkou vašeho osobního stylu a preferencí. Při výběru je nicméně vhodnější obrátit se na větší obchod, který nabízí všechny tři konkurenční produkty a dovede vám poradit, který se pro vaše účely hodí nejlépe.

Nejtěžší je rozhodnout se

Nastavení chytré domácnosti je naštěstí tak jednoduché, aby to svedl v podstatě každý. Nemusíte být ajťák nebo inženýr, stačí, když umíte ovládat svůj mobilní telefon a nastavit si používané aplikace k obrazu svému. Spousta majitelů chytrých domácností vám potvrdí, že složitější bylo vybrat si vhodnou centrální jednotku a chytré spotřebiče, které se jim designem hodí do domácnosti, než nastavit chytrou domácnost jako takovou.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: