27. září 2023
Kategorie: Zvědavec

Evoluce antikoncepce: Od krokodýlího trusu k modernímu kondomu

I přes schválení první antikoncepční pilulky ve 60. letech minulého století v USA, lidé zkoumali prostředky prevence nežádoucího těhotenství již dávno předtím. Některé z těchto praktik nyní působí komicky, zatímco jiné jsou spíše děsivé. Naši předci se vedle magie uchylovali k různým kreativním, ale často i nebezpečným prostředkům, včetně zvířecího trusu, rituálů a vnitřností zvířat.

Antikoncepce v dávných dobách

Dávné metody antikoncepce mohou působit neuvěřitelně naivně, ale některé byly alespoň částečně účinné. Například staroegyptské ženy používaly směs medu a akácie jako přírodní spermicid, který zabíjel sperma předtím, než se dostala do dělohy. A také experimentovaly s krokodýlím trusem jako součástí pesaru, který byl vložen do pochvy před pohlavním stykem.

V antickém Řecku se ženy chránily před početím tampóny namočenými v oleji, medu, citrónové šťávě nebo cedrové pryskyřici, které měnily pH pochvy a zabraňovaly spermiím dosáhnout cíle.

Období magie a nekonvenčních metod

Středověk přinesl období, kdy církev omezila známé antikoncepční metody a lidé začali hledat nové způsoby, jak zabránit nechtěnému těhotenství. Ženy se spoléhaly na amulety, zaklínadla a neobvyklé předměty, jako byliny nebo žebra z černé kočky. Některé z těchto praktik byly extrémní, včetně pití kravské moči a vyvolávání zvracení po pohlavním styku.

Experimenty s olovem a jinými nebezpečnými látkami

Olovo, rtuť a arzen byly látky, které se v minulosti používaly v různých kulturách na prevenci těhotenství. Bohužel, lidé tehdy nevěděli o nebezpečí, které tyto těžké kovy přinášejí, včetně selhání orgánů a poškození mozku.

Kondomy: Revoluce v ochraně

První kondom byl vyroben italským lékařem Gabrielem Fallopiem v 16. století. Byl vyroben z lněného plátna a chránil proti nákaze syfilidou. Před nástupem latexových kondomů byly k dispozici i jiné materiály, jako rybí a jehněčí střeva, plátěné kondomy a dokonce návleky z želvího krunýře nebo kůže.

Bidet jako nečekaný antikoncepční prostředek

Bidet, který dnes slouží k intimní hygieně, měl historicky jiný účel. Ve starověkém Řecku sloužil ženám k vyplachování intimních partií po pohlavním styku, aby zabránily těhotenství. Byl však někdy zakázán, a proto byl skrýván v různých nábytkových kusech. Výplachy se prováděly různými roztoky, včetně octa nebo bylinných výluhů.

Dějiny antikoncepce jsou plné zajímavých, a často i neuvěřitelných, metod. Dnes máme naštěstí k dispozici bezpečné a účinné formy antikoncepce.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: