19. dubna 2024
Kategorie: Zvědavec

Den DNA: Odhalení tajemství skrytých v genech

25. duben je dnem, kdy si připomínáme atraktivní svět genetiky a slavíme Mezinárodní den DNA. Tento den v roce 1953 byl poprvé popsán dvojitý helix DNA, revoluční objev, který odstartoval novou éru v poznání lidského těla a dědičnosti.

Kód života v délce 2 metrů

Uvnitř každé lidské buňky se nachází cca 20 000 genů, uspořádaných do 23 párů chromozomů. Tato mikroskopická molekula DNA, o délce 2 metry, kdyby se rozvinula, obsahuje návod na stavbu a fungování celého organismu. I když se zdá neuvěřitelné, že tak komplexní informace se vejdou do mikroskopického prostoru, je to díky procesu zvanému supercoiling, kdy se DNA v buňce těsně skládá a balí.

Dědictví od rodičů a zákony Gregora Johanna Mendela

Za jedinečnost každého z nás nese zodpovědnost kombinace genů zděděných od matky a otce. Právě tato kombinace určuje barvu očí, vlasů, tvar postavy, a dokonce i některé charakterové vlastnosti. Za rozluštění principů dědičnosti můžeme poděkovat moravskému rodákovi, Gregoru Johannu Mendelovi, který svými experimenty s hrachem setým položil základy moderní genetiky.

Rozluštění šifry 3 miliard písmen

Ačkoliv DNA tvoří základní stavební kámen života, plně jsme ji porozuměli teprve nedávno. V 90. letech 20. století se mezinárodní vědecký projekt Human Genome Project pustil do ambiciózního úkolu: popsat a identifikovat všechny lidské geny. Po složitém procesu sekvenování, kdy byla DNA rozdělena na malé části a následně složena do celku, se v roce 2003 podařilo rozluštit 3 miliardy písmen lidského genomu.

DNA odhalí původ, vzhled i predispozice k onemocněním

Díky poznatkům z Human Genome Projectu a dalším výzkumům dnes dokážeme z DNA zjistit mnohem více než jen barvu očí a vlasů. Můžeme odhalit původ předků, genetické predispozice k onemocněním, a dokonce i vliv genů na vstřebávání vitamínů nebo vhodnost konkrétního sportu.

Genetika otevírá dveře k prevenci a personalizované medicíně

Využití genetických testů se stává stále běžnější součástí života. V prenatálním období pomáhají s diagnostikou vrozených vad, po narození slouží k potvrzení otcovství a v dospělosti k včasnému odhalení predispozic k onemocněním. Genetika otevírá dveře k prevenci, personalizované medicíně a v budoucnu i k léčbě genetických poruch.

Budoucnost plná možností

Výzkum DNA neustále pokračuje a s ním se otevírají i nové možnosti. Vědci pracují na vývoji metod pro léčbu genetických onemocnění, zlepšování vlastností rostlin, personalizované medicíně a dokonce i na obnově vyhynulých druhů.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům:
Štítky:, ,