30. září 2022
Kategorie: Motorista

Chcete si pořídit motorku, ale zatím žádnou nevlastníte? Na co je potřeba myslet při výběru

Toužíte po koupi motocyklu a následném ježdění, ale nevíte, jakou si vybrat? Tato volba se nezdá, ale opravdu patří k těm těžším.

Při volbě je určitě dobré myslet na:

  • Finanční prostředky
  • Výkon
  • Vzhled

Tato kritéria patří k těm základním. Mezi další kritéria patří poměr váhy stroje vůči váze jezdce, typ motocyklu a výbava. Mimořádně důležitou roli hrají zkušenosti jezdce. Při volbě první motorky byste měli být velice pečliví.

Začneme popořadě, kdy je potřeba dbát na finanční prostředky. Potencionální kupec a začínající jezdec určitě nebude vrážet vysoké finance do pořízení první motorky. Ideální variantou se nabízí pořízení použité motorky, která musí být v zachovalém stavu. Po nabití dostatku zkušeností se přiblížíte ke své vysněné.

Vzhled a typ motocyklu

I když v hlavě máte představu o své první motorce, tak nezapomínejte na fakt, že při samotné jízdě nevnímáte, jak vypadá. Důležitými pro vás budou vlastnosti motocyklu, na kterých nabydete řidičské vlastnosti.

Při volbě motocyklu je potřeba myslet, jaký typ vlastně chcete. Jestli vás lákají jízdy v terénu, tak ideální volbou je určitě off-road nebo enduro. Pokud vás lákají výlety a dlouhé cestování, tak jděte do adventure. Do oblíbené skupiny patří sportovní motocykly – naked.

Výkon, váha a tvar motocyklu

Dříve se dbalo na výkon a hmotnost, v dnešní době už se hledí více na technologickou dokonalost a bezpečnost jezdce. Už nepatří poučka, kdy by měli jezdci začínat od nejslabších strojů, protože slabší stroje s horší výbavou mohou být daleko více nevyzpytatelnější. Více než samotný výkon by vás měla zajímat výbava bezpečnostních systémů. ABS a přepínání palivových map, až po kontrolu trakce, propojené brzdy a systémy pro kontrolu stability.

Při volbě motocyklu určitě nepořizujte stroj, který ani neuzvednete. Stroj si vybírejte podle pohodlnosti a bezpečného došlapu na zem. Vždy vybírejte stroj podle svých řidičských schopností.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: