01. ledna 2021
Kategorie: Zvědavec

Československý prezident: státnická funkce se špatnými konci

Československo mělo celkem devět různých prezidentů. A žádný z nich nebyl ve své funkci natolik úspěšný, aby řádně dovládl až do konce svého posledního volebního období. Příčiny byly různé, většinou však pro daného prezidenta nepříjemné. Ve dvou případech dokonce prezidenti ve funkci zemřeli.

Demokratičtí prezidenti abdikovali

Tatíček Masaryk se rozhodl z úřadu odstoupit v důsledku chřadnoucího zdraví a obavy, zda je schopen čelit silové politice hitlerovského Německa. Jeho nástupce Edvard Beneš je rekordmanem se smutným primátem, neboť abdikoval dokonce dvakrát. Nejprve v roce 1938 a pak o desetiletí později. Jednou abdikoval i Václav Havel, na konci roku 1992. V jeho případě se jednalo o reakci na rozpad Československa. Kromě demokratických prezidentů abdikovali také dva komunisté:

  • Antonín Zápotocký v roce 1968
  • Gustáv Husák v roce 1989

Háchovi se rozpadl stát

V jednoznačně nejhorší pozici byl ovšem protektorátní prezident Emil Hácha. Ten balancoval na ostří nože, na jedné straně tlačen do kouta pronacistickými kolaboranty a hrozbou německé invaze, na druhé straně musel krotit vojenské představitele a vlastence, kteří se chtěli Německu postavit. Ať už v přímém ozbrojeném konfliktu, nebo alespoň jako partyzáni. Háchovi se nakonec stát rozpadl, Čechy přišly o rozsáhlá pohraniční území a Slovensko se pod vedením vlastního prezidenta Josefa Tisa osamostatnilo.

Dvě úmrtí v řadě

První dva komunističtí prezidenti vydrželi v úřadu až do smrti. Klement Gottwald zemřel v pouhých 56 letech v roce 1953, v úřadu byl tehdy necelých pět let. Několik let pak byla jeho mumie vystavena na pražském Vítkově, než byl Gottwald zpopelněn. Čtyři roky po Gottwaldovi zemřel ve funkci také Antonín Zápotocký. Zatímco Gottwaldovi se stal osudným jeho alkoholismus a syfilis, Zápotocký zemřel na infarkt.

Poslední prezident, o němž zatím nebyla řeč, byl Ludvík Svoboda. Ten byl v roce 1975 odvolán parlamentem. Aby se tak mohlo stát, Československo dokonce přijalo novelu ústavního zákona.

Zdroj / foto: ct24.ceskatelevize.cz.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: