06. listopadu 2020
Kategorie: Zvědavec

Burning Man: barevný festival fantazie uprostřed nevadské pouště

Pokud jste náhodou o festivalu Burning Man v životě neslyšeli, nejprve jej v bodech rychle představíme:

  • Jde o každoroční devítidenní setkání v nevadské poušti plné uměleckých performance, instalací, hudby a celé série různých párty.
  • Koná se vždy tak, aby v jeho průběhu byl americký federální svátek Labor Day (den práce).
  • Na festivalu není možné platit penězi. Účastníci si musí sami přivést zásoby všeho, co potřebují. Očekává se také, že před odjezdem poušť uklidí.
  • Cena vstupenek se letos pohybuje v rozmezí 475 a 1 400 dolarů, festival ale zřejmě bude tentokrát zrušen.

Začalo to nešťastnou láskou

Základy festivalu položil tak trochu mimochodem Larry Harvey, který se v roce 1986 rozhodl s rozchodem s přítelkyní vypořádat po svém – postavil velkou dřevěnou sochu lidské postavy, kterou následně na pláži zapálil. Požár skoro dva a půl metru vysoké sochy přilákal spoustu diváků a dal vzniknout tradici.

Z pláže do pouště

Až do roku 1990 se Larry Harvey s přáteli každoročně scházel na pláži Baker Beach, kde zapálil historicky první sochu. Počet účastníků se ale rok od roku zvyšoval a akce začala vadit místním úřadům, proto se pořadatelé rozhodli přesunout doprostřed pouště Black Rock. Tady se z Burning Mana stala velká společenská událost. Například loni festival navštívilo téměř osmdesát tisíc lidí.

Podivná vozítka, šílené kostýmy a obří socha

Na Burning Manu si můžete dovolit chovat se způsobem, který by mimo něj způsobil pohoršení. Organizátoři vyzývají, aby lidé byli sami sebou, pustili uzdu své fantazii, projevovali se zcela svobodně, byť s respektem k ostatním, a hlavně si celou akci opravdu užili. Dress code tomu odpovídá, kostýmy většiny účastníků vypadají jak z ujetého dětského snu a kola i motorizovaná vozítka všeho druhu, která lidé k přepravě po poušti využívají, jako z animovaného sci-fi seriálu. Vrcholem celého festivalu je pak samozřejmě zapálení sochy, která mezitím hodně narostla. Na některých ročnících měří i více než 30 metrů.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: