28. srpna 2020
Kategorie: Hazardér, Sportovec

Arméni ukončili ligu, v níž řádila sázkařská mafie

Že je dnešní sport křišťálově čistý, si myslí jen ten největší naivka. Sportovci i celé týmy se snaží balancovat na hraně povolených a zakázaných podpůrných látek a médii každoročně proběhne několik dopingových skandálů. Občas se dodatečně vrací i olympijské medaile a sportovci končí s mnohaletými či doživotními distanci.

V Arménii spadla klec

Druhým nechvalně známým nešvarem moderního sportu jsou sázkařské mafie, které ovlivňují zápasy a obírají sázkové kanceláře. Přestože mají bookmakeři pokročilé automatické systémy k odhalování potenciálních podvodů, které hlídají podezřelé sázky a s velkou úspěšností předpovídají zápasy, jejichž průběh bude ovlivněn nezvyklými chybami hráčů či rozhodčích, ne vždycky se podaří viníky usvědčit. V Arménii tentokrát ano.

Arméni se s tím nemažou

A rozhodně se nedá říct, že by okolo svých korupčníků Arméni chodili po špičkách podobně jako Češi při známé kauze s Ivánkem kamarádem. Druhou nejvyšší soutěž místní fotbalová federace okamžitě ukončila, pět týmů navíc vůbec nesmí nastupovat po dobu dvou let. Ve fotbale už se v celé Arménii nesmí až do konce života angažovat 45 lidí, kteří byli v celé záležitosti namočeni. Další lidé vyvázli s mírnějšími tresty. Postup arménské fotbalové federace však lze jen kvitovat.

Jen špička ledovce

Arménské odhalení je pochopitelně jen špičkou ledovce, ve velkém se určitě podvádí i jinde. Mezi další známé kauzy, o kterých se nedávno mluvilo i v České republice, patří také:

  • Tenistu Novaka Djokoviče prý v roce 2007 někdo oslovil se žádostí, aby za 200 tisíc dolarů prohrál zápas
  • Podle Europolu bylo na konci první dekády nového milénia ovlivněno na 400 fotbalových zápasů včetně utkání Ligy mistrů mezi Liverpoolem a maďarským Debrecinem
  • V tuzemských nižších fotbalových soutěžích a juniorských ligách operovala sázkařská mafie koordinovaná z Asie v letech 2012 a 2013
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: