07. července 2020
Kategorie: Motorista

Alkohol za volant nepatří. Víte, kdy můžete opět řídit?

Usednutí za volant automobilu pod vlivem návykové látky je nejen protizákonné, ale především také nezodpovědné. V dnešní době si to už uvědomuje většina řidičů. A pokud to někomu stále náhodou nedochází, je třeba vždy počítat také s následky, které mohou z takového počínání plynout.

S alkoholem se neřídí

Alkohol snižuje reakční schopnosti řidičů, takže všechno vám trvá déle. Od zaznamenání určité dopravní situace po vaši reakci na tuto situaci. Dlouhá reakční doba je samozřejmě problém. Pokud navíc způsobíte dopravní nehodu pod vlivem alkoholu, je to pro vás pochopitelně přitěžující okolností. U velkého množství nehod v Česku je během roku zjištěn alkohol. Nemusí to nutně znamenat, že má příčinnou souvislost s nehodou jako takovou, zvlášť pokud se jedná o hodnoty naměřené na úrovni statistické chyby, ale s alkoholem je zkrátka během roku mnoho řidičů přistiženo.

Obecně platí, že pokud víte, že druhý den ráno musíte někam vyrazit autem, jistotou je den předtím večer alkohol nepít. Jinak samozřejmě vždy záleží na tom, kolik toho vypijete a jak rychlý máte metabolismus. U některých lidí trvá odbourání alkoholu delší dobu, u jiných je to doba kratší. Obecně také ženy z fyziologických důvodů odbourávají alkohol déle.

Pomoci vám v tomto ohledu může:

  • Alkoholtester
  • Aplikace do mobilu

Naprostou jistotou je tester na alkohol, jehož pořízení by rozhodně měl zvážit zejména každý řidič z povolání, kdy přistižení za volantem s alkoholem je ještě o řád větší problém. Pro řidiče je praktická rada i aplikace do mobilu. Ta dokáže na základě údajů o tom, kolik jste toho vypili, spočítat předpokládanou dobu odbourávání alkoholu.

Pozor na léky

Není to ale pouze konzumace alkoholu jako takového, která může ovlivnit jeho hladinu v krvi. Nepříznivý vliv na řízení vozu mohou mít různé léky, případně i samotné medikamenty mohou obsahovat alkohol. Na to jste zpravidla upozorněni na příbalovém letáku.

Článek vznikl ve spolupráci s magazínem Moto & Cars.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: