21. srpna 2023
Kategorie: PR tipy

Akné trápí i muže. Co na něj pomáhá?

Že je akné problém, který trápí především náctileté, a v pozdějším věku zejména ženy? Pravdou je, že u dospělých mužů je riziko vzniku pupínků zhruba poloviční, protože netrpí hormonální nerovnováhou, nicméně i tak s nejrozšířenějším kožním onemocněním čas od času bojují. Je to i váš případ a zdá se vám, že jste již vyzkoušeli všechno možné i zdánlivě nemožné? Nebojte, každý člověk má nárok na vitální pleť bez odpudivých vřídků. Prozradíme vám, jak získat zpět ztracené sebevědomí.

Nezanedbávejte čištění pleti

Jak se zbavit akné jednou pro vždy? Prvním a nejdůležitějším krokem k minimalizaci tvorby akné je dodržování každodenní rutiny. Pořiďte si kvalitní čistící gel nebo pleťovou vodu, která je vhodná pro váš typ pokožky.

Skvělou volbou je také micelární voda neboli „micelárka“ (např. od Biodermy). Ale ať už vaše volba padne na jakýkoliv produkt s odpovídajícím složením, dopřejte svému obličeji očistnou kůru dvakrát za den – ráno a večer. Odstraníte tak nečistoty, nadbytečný maz a bakterie, které jsou příčinou tvorby pupínků.

Hydratace a výživa

Pokožka se neobejde bez vody. Proto ji dostatečně hydratujte, čímž zajistíte, aby si udržela svěžest a vitalitu. Vyberte si lehký, nekomedogenní hydratační krém, který pokožce nepřitíží, ale naopak jí udrží vláčnou a mladistvou.

Kromě toho dbejte zvýšené pozornosti na to, co jíte. Strava bohatá na důležité živiny je alfou a omegou celkového zdraví – a tedy i pleti. Na seznamu prospěšných potravin najdete například listovou zeleninu, luštěniny, bobulovité ovoce, ořechy a česnek. K udržení normálního stavu pleti přispívá také zinek.

Vyhnout (nebo je alespoň omezit) byste se naopak měli potravinám s vysokým glykemickým indexem – například pečivu, džemům, sušenému ovoci, sladkostem a fast foodu. Důvodem je fakt, že se rychle vstřebávají do organismu, a bezprostředně po konzumaci dojde k prudkému zvýšení hladiny krevního cukru. To vede k nadprodukci inzulínu, který podporuje růst kožních buněk. Následně dochází k ucpání mazových žlázek – a rozvoji akné.

Pohlídejte si techniku holení

Mezi běžné příčiny vzniku akné u mužů patří mechanické porušení pokožky při holení. Jakmile se malé ranky zanítí, hrozí tvorba vřídků. Proto je vhodné používat kvalitní žiletky, holicí pěnu bez obsahu agresivních chemických složek a po holení produkty, které pleť zklidňují a napomáhají k rychlejší regeneraci.

Pozor na anabolické steroidy

Kapitola sama pro sebe je podkožní akné. Jedná se o těžkou formu zánětu, který trápí například muže užívající anabolické steroidy. Tzv. steroidová horečka bývá doprovázena zánětem kloubů a zvýšenou teplotou. Pokud je to jen trochu možné, zdaleka se těmto podpůrným prostředkům vyhněte – vaše pokožka si oddechne a vy také.

Jakkoliv se vám boj s akné jeví jako náročný – a možná i předem prohraný, opak je pravdou. Dodržováním zdravé životosprávy doplněné o kvalitní kosmetiku válku s „beďary“ nakonec vyhrajete.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: