25. listopadu 2021
Kategorie: Geek

7 tipů pro lepší fotky na váš iPhone

Nejlepší mobilní fotky v současnosti pořídíte bez diskuze na iPhone 13 a jeho variantách. A když si osvojíte těchto 7 tipů, vaše fotky dosáhnou ještě lepší, takřka profesionální kvality.

1) Používejte manuální zaostření

Foťák na iPhonu ostří automaticky. Vy ale můžete atmosféru fotky vylepšit manuálním zaostřením na jiný objekt, než který vybere software.

Uděláte to tak, že namíříte fotoaparát na požadovaný předmět nebo osobu a podržíte na něm prst, dokud se zaostření nezamkne. Tak vytvoříte třeba fotografii se zaostřeným pozadím, zatímco popředí zůstane rozostřeno.

2) Měňte expozici sliderem na displeji

Využíváte-li Autofocus Lock, podržte prst na obrazovce a vyvoláte posuvník automatické expozice hned vedle pole automatického zaostřování. Potažením nahoru, či dolů na posuvníku expozici ztmavíte nebo zesvětlíte. Poté podržte prst na žlutém rámečku a zaostření expozice se uzamkne.

3) Využívejte tlačítko hlasitosti jako spoušť

Většina lidí pro focení využívá velké softwarové tlačítko na displeji. To ale často způsobí roztřesení a rozmazanou fotografii. Tomu se vyhnete, když jako spoušť budete využívat tlačítko hlasitosti na straně svého iPhonu. Díky tomu udržíte při focení větší stabilitu.

Když fotoaparát umístíte do stativu nebo ho opřete, můžete jako spoušť využít také tlačítko na sluchátkách.

4) Využívejte sekvenční režim

Fotíte li často objekty v pohybu, jako jsou auta nebo zvířata, režim sekvenčního snímání vytvoří sérii několika snímků za sebou, ze kterých pak vyberete ten nejlepší. Ty pořídíte potažením prstu na spoušti doleva před jeho stisknutím.

TIP: U modelů starších než iPhone 11 sekvenčně fotíte jen podržením spouště.

5) Používejte režim portrét

V Applu dovedli algoritmus portrétového režimu k dokonalosti. Kromě obličejů skvěle pracuje i s focením domácích mazlíčků nebo předmětů.

6) Při nedostatku světla zapínejte noční režim

V nočním režimu snímek vzniká déle a po tuto dobu byste s iPhonem neměli hýbat, ideálně ho dejte do stativu nebo ho něčím podepřete. Za delší dobu se totiž do snímače dostane více světla, které poté umělá inteligence v iPhonu zpracuje a rozjasní vaše záběry.

V iPhone 13 nebo iPhone 13 Pro je noční režim ještě lepší díky redukci šumu, vylepšeným senzorům a výpočtům a umožňuje například focení noční oblohy

7) Formát ProRAW vám umožní další úpravy

S iPhonem 12 přišel nový formát ProRAW, který vám dává více možností k upravování fotek po vyfocení. Tento formát totiž uchová v souboru maximum dat, které později využijete při editaci. Kvůli tomu jsou fotografie o něco větší a mohou mít i 30 MB.

Autor článku: Martin Knižátko

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: