26. listopadu 2021
Kategorie: Geek

5G internet změní způsob, jakým hrajeme online hry

Podle odborníků přichází s 5G internetem malá revoluce, která se promítne zejména do herního a zábavního průmyslu, ale také do světa virtuální a rozšířené reality. 5G síť totiž umožňuje až stokrát rychlejší připojení, než na které jsme dnes zvyklí. Kromě toho je spolehlivější a má mnohem nižší latenci, zhruba dvacetinásobně. Pro představu: stáhnout jednu kompletní řadu vašeho oblíbeného televizního seriálu vám na 5G síti zabere jen několik vteřin.

Nejen pro zábavu

Podle předpokladů bude prostřednictvím 5G sítí možné například provádět složité chirurgické operace na dálku. To je výhodné zejména v akutních případech a u menších nemocnic, kde není k dispozici odpovídajícím způsobem vyškolený specialista. Jeho kolega z jiné nemocnice může ovládat chirurgického robota úplně stejně, jako kdyby operoval ve své domovské nemocnici. A to není vše, 5G sítě také umožní implementaci dálkově ovládaných, nebo dokonce autonomních silničních vozidel.

Technologické firmy mohutně investují do vývoje

K 5G sítím pochopitelně nevzhlížejí jen počítačoví nadšenci, velkou příležitost vnímají také technologické firmy, které investují do vývoje software i hardware, který bude plně využívat nové možnosti.

Rozvoji 5G technologií se věnují například tyto firmy:

  • Facebook se zaměřuje na virtuální realitu a zařízení Facebook Oculus
  • Microsoft experimentuje s vytvářením obřích herních světů plných detailů, které by dnešní zařízení nedokázaly v reálném čase vykreslovat
  • V Electronic Arts také chystají živé a dynamicky působící herní světy, které se přizpůsobí každému hráči

Prodeje výkonnějších počítačů porostou

Výrobci i obchodníci také předpokládají, že aby mohli hráči plně využívat potenciál nové sítě, budou si muset pořídit kvalitnější počítače. První modely vhodné pro nové standardy by se na trh měly dostat na konci letošního roku, hlavní boom pak zřejmě zažijí v horizontu jednoho až tří let. Tento trend se promítne i do České republiky, neboť místní poskytovatelé internetu na 5G síť také postupně přecházejí.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: