
Zajímavosti z ledního hokeje, které vás překvapí
I když je jeho kolébka v Kanadě, lední hokej pokládají Češi i Slováci za svůj národní sport. Podobně jsou na tom také skandinávské národy, hlavně Švédové a Fini, případně Rusové. I přes tradiční slabost pro tento tvrdý sport ovšem existují zajímavosti z hokejové historie, o kterých čeští fanoušci doposud v životě neslyšeli. Některé z nich vám představíme v našem dnešním článku.
Když ještě nebyly puky…
Život v Kanadě v dobách, kdy hokej vznikal, rozhodně nebyl jednoduchý. Dnes je to sice jeden z nejbohatších a nejvyspělejších států na světě, ale tehdy měli Kanaďané hluboko do kapsy. A tak využívali všechno, co zrovna měli při ruce. Vyrobit hokejky bylo jednoduché, brusle o něco obtížnější, leč proveditelné, jezera zamrzala sama, ale co s pukem? První hokejisti používali zmrzlá kravská lejna. Chtěli byste tehdy být brankářem?
Pětkrát Super Mario
Tučňáci z Pittsburghu mají v Česku hodně fanoušků, neboť tu na začátku devadesátých let hrálo mnoho českých hráčů. Fanoušky Tučňáků určitě potěší, že Mario Lemieux se jako jediný hráč NHL může pochlubit tím, že v jednom zápase vstřelil pět gólů, každý za jiných podmínek. Jednou se trefil v přesilovce, jednou v oslabení, další gól přidal při hře pět na pět, proměnil trestné střílení a nakonec dal gól do prázdné brány. To vše na silvestra roku 1988.
Kobylky útočí
Kanadské a americké týmy mají mnoho přezdívek a přízvisek, ale když v roce 1991 zaútočily v NHL kobylky, jednalo se doopravdy o hmyzí invazi. Stalo se to při prvním zápasem pod širým nebem, který se kdy konal ve státě Nevada. Králové z Los Angeles hráli proti New York Rangers, když třetí třetinu přerušil nálet kobylek, které začaly poskakovat po ledu. A podle hráčů se objevilo také mračno much.
Kromě toho jste možná nevěděli, že:
- Puky se před každým zápasem dávají do mrazáku
- Gólman během zápasu nesmí přejet červenou čáru
- Podle původních pravidel hokeje musel být kapitán týmu na ledě po celou dobu zápasu