19. ledna 2024
Kategorie: Požitkář

Začínáme s pákovým kávovarem: Průvodce pro začátečníky

Obdarovali jste se o Vánocích novým kávovarem nebo plánujete využít novoroční akce pro jeho pořízení? Jestliže se vaše srdce sklonilo k pákovému kávovaru, máme pro vás několik tipů, jak začít, aby vaše první káva byla co nejlepší.

Pákové kávovary: Proč si je oblíbit

Pákový kávovar je oblíbeným nástrojem pro milovníky kávy, kteří si chtějí doma vychutnat kávu jako z kavárny. Na rozdíl od kapslových nebo plnoautomatických kávovarů, nabízí pákové kávovary autentičtější zážitek z přípravy kávy. Umožňují vám nastavit hrubost mletí a množství kávy, zatímco sofistikovaná elektronika kávovaru se postará o ostatní parametry, jako je teplota a tlak vody či rovnoměrnost extrakce.

Většina pákových kávovarů disponuje také tryskou na napěnění mléka, což vám umožní připravit si cappuccino nebo latté. Ačkoliv příprava kávy pomocí pákového kávovaru vyžaduje více dovedností než u automatického kávovaru, finální výsledek a pocit z ní jsou neocenitelné. Navíc pákové kávovary bývají cenově výhodnější a snadněji se čistí, což minimalizuje riziko usazování nečistot a plísní.

První kroky s novým kávovarem

Pro začínající uživatele může být nastavení pákového kávovaru zdánlivě složité. Avšak podle odborníků stačí dodržovat návod a brzy se vám jednotlivé kroky vryjí do paměti.

Nejprve je třeba nastavit správnou teplotu pro extrakci kávy, což zahrnuje předehřátí páky, spařovací hlavy a šálku. Pak přichází na řadu nastavení mletí a optimální množství kávy. Pro espresso by mělo být použito 14 až 22 gramů kávy. Kvalitu extrakce poznáte podle toho, jak káva vytéká z páky – měla by tvořit souvislý proud krému. Počítejte s tím, že před dosažením dokonalého espressa vás čeká několik pokusných šálků.

Pokud vám i po spotřebování kilogramu kvalitní kávy připadá, že výsledek není dle očekávání, můžete zvážit účast na kurzu přípravy kávy, kde se dozvíte více o technikách přípravy, výběru kávy, jejím skladování a údržbě kávovaru.

Výběr a skladování kávy

Při koupi pákového kávovaru obvykle dostanete vše potřebné pro start: páku, tamper, sítka, konvičku na mléko. Postupně si můžete pořídit další příslušenství, jako jsou další konvičky, váha, nebo nástavec na vyklepávání kávové sedliny.

Nicméně nejdůležitějším prvkem pro skvělou kávu je samotná káva. Je důležité vybírat kvalitní kávu s jasně definovaným původem, odrůdou, způsobem zpracování a datem pražení, které by nemělo být starší dvou týdnů. Velká balení kávy nejsou vhodná, pokud je neplánujete spotřebovat během týdne. Kávu rovněž nedoporučujeme skladovat v lednici, ale raději v neprůhledném obalu s pevným uzávěrem na chladném místě, aby se zabránilo přístupu vzduchu a vlhkosti.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: