V esports a gamingu se točí stále více peněz
Byznys digitálních her patří k těm nejrychleji se rozvíjejícím vůbec. Ještě před třiceti lety byly počítačové hry doménou několika málo nadšenců, ale od té doby se svět změnil k nepoznání. Kromě počítačů lidé hrají na konzolích i mobilech, nicméně nejdůležitější změnou je přesun na internet.
Online soupeření dodává hraní šťávu, umožňuje hráčům utkávat se s protivníky z celého světa, ale hlavně umožňuje celému světu, aby duely a zápasy sledoval. Stalo se totiž něco nečekaného – statisíce diváků baví sledovat, jak někdo jiný hraje jejich oblíbené hry. Ano, tušíte správně. Esport už je stejně lukrativní jako samotný vývoj her. Být dobrým hráčem se vyplácí podobně, jako být dobrým programátorem.
Nejpopulárnější hráči vydělávají miliony dolarů
Podle časopisu Forbes si stovka nejlepších hráčů světa za loňský rok rozdělila přes 120 milionů dolarů. Jistě, ve srovnání s hvězdami sportovního světa jsou to drobné, ale bude-li nastolený trend pokračovat, digitální sport se tomu reálnému brzy vyrovná. Dostat desetileté dítko od počítače třeba na hřiště pak bude dozajista ještě těžší než dnes.
Nemusíte být úplně top, stačí vědět, kterým hrám se věnovat
Stejně jako ostatní úspěšní lidé, také profesionální hráči potřebují vhodnou kombinaci talentu, píle a štěstí. Jen tak přes noc se nikdo nestane ani olympijským medailistou, ani elitním hráčem Fortnite. I když jste pravděpodobně nástup profíků s joystickem zaspali, nezoufejte. Existují hry, které od hráčů vysávají peníze, aby je rozdělily mezi ty nejúspěšnější z nich. Obvykle se stačí dostat mezi zhruba deset procent nejlepších.
Tady je výběr třech nejzajímavějších z nich:
- V trošku infantilních CryptoKitties už hráči protočili desítky milionů dolarů.
- Splinterlands je sběratelská karetní hra, která za rok své existence hráče odměnila více než 110 tisíci dolarů.
- Decentraland, kterému odborníci předpovídají zářnou budoucnost, je nově spuštěnou alternativou ke známé hře Second Life.