02. června 2020
Kategorie: PR tipy

TZ: Jak si vedou vaše spermie? Otestujte je zdarma v rámci mezinárodního měsíce neplodnosti

Tisková zpráva: Věděli jste, že v České republice má problémy s početím každý pátý pár? Statistiky ukazují, že muži na tom mají procentuálně stejný podíl jako ženy. Vyšetření spermií je ale daleko jednodušší a většina příčin mužské neplodnosti se dá řešit. Je ovšem důležité přijít na problém včas. Nečekejte a nechte se vyšetřit zdarma v příjemném prostředí pražské kliniky Iscare v rámci mezinárodního dne neplodnosti.

Od pondělí 8. června až do pátku 12. června 2020 mají všichni zájemci možnost přijít mezi 14:00 – 17:00 na vyšetření spermiogramu zdarma. Klinické centrum Iscare sídlí od ledna na nové adrese Českomoravská 19, Praha 9, vedle obchodního centra Harfa.

O zvyšující se neplodnosti u mužů svědčí například výsledky posledních zájemců o darování spermatu u nás na klinice. Z pětadvaceti mužů splňoval pouze jeden kritéria dárce spermií,“ popisuje Jan Lacheta, primář centra reprodukční medicíny Iscare. Jen na této klinice si nechá spermie prověřit zhruba 40 mužů týdně.

Příčin mužské neplodnosti je mnoho. Vzhledem k tomu, že se nejedná o nemoc, která by s sebou nesla zjevné projevy, bývá nemožnost počít potomka odhalena až ve chvíli, kdy se muž pokouší založit rodinu. Následný proces léčby může zabrat delší dobu a čekání na vytoužené miminko se tak prodlužuje. Klinické centrum Iscare chce pomoci mužům překonat ostýchavost a předejít možným problémům, které mohou nastat.

V případě zhoršených hodnot spermiogramu někdy postačí pouhá úprava životního stylu.

Nejčastějším onemocněním mužů je tzv. oligospermie – nízký počet aktivních spermií. Velký vliv na toto onemocnění má právě partnerův životní styl. Doporučuje se tedy omezit kouření a pití alkoholu, a naopak doplnit vitamíny zejména E a C. Pokud toto nezabere, dá se problém řešit tzv. inseminací, kdy jsou spermie, v době ovulace ženy, zavedeny přímo do děložní dutiny.

Jiné časté onemocnění způsobující neplodnost je varikokéla. Rozšířené žíly u varlat mají za důsledek zpomalování krevního oběhu v šourku a můžou vést až k impotenci.  Naštěstí i tento problém lze odstranit jednoduchým chirurgickým zákrokem. Asistovaná reprodukce je dnes na tak vysoké úrovni, že i muži, u kterých nebyly v ejakulátu nalezeny spermie, mají šanci počít s partnerkou vlastního potomka. Pokud má muž alespoň několik spermií, lékaři jsou schopni je získat operační cestou z varlat či nadvarlat.

Předejít možným rizikům ovlivňujícím plodnost, jako je závažné onemocnění nebo úraz, pomůže také social freezing. Preventivní zmražení spermií a vajíček je ideální ve věku kolem dvaceti let. Uskladnění pohlavních buněk vyjde asi na 3,5 tisíce korun na tři roky. Za každý další rok se pak tisícovka korun připlácí.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: