03. prosince 2021
Kategorie: Požitkář

Typologie kavárenských povalečů aneb odhalení „pražské kavárny“

Pražská kavárna. Tohle sousloví rezonuje českou společností. Pro někoho parta iluminátů, kteří kují pikle k ovládnutí celé české politické scény, pro jiné jen obyčejní závisláci na kofeinu, kteří bez lattéčka po ránu a dvojitého ristretta po obědě upadnou do věčného spánku Šípkové Růženky, z něhož je neprobudí ani princ s celým stádem bílých koní. Kdo jsou tedy ve skutečnosti lidé, kteří se sami a dobrovolně označují za kavárenské povaleče? Možná budete překvapeni.

Student humanitních oborů

Tenhle typ povaleče je noční můrou obsluhy. Má hluboko do kapsy, příliš toho nezkonzumuje, zabírá místo a nemá ani na dýško. Oč méně prostředků má, o to hlasitěji diskutuje. V zápalu argumentace může znepříjemňovat pobyt ostatním hostům, zejména pokud zastává nějaké radikálnější názory týkající se společenského uspořádání. V kavárnách se vyskytuje velmi často – ačkoli nedisponuje penězi, disponuje spoustou volného času.

Kreativec na volné noze

Kreativci obvykle okupují kavárny v době schůzek s obchodními partnery. Těžko si je mohou přivést domů, kancelář nemají, v restauracích by měli jíst, a tak jim mnoho dalších možností nezbývá. Většinou se snaží tvářit, že jsou za štamgasty, tedy že v kavárně mívají hodně schůzek. Potkáte-li někoho, kdo se bude srdečně vítat se zmatenou servírkou, bude to právě kreativec.

Maminka na mateřské

Dortík a pokec s kamarádkou. Přesně to od kaváren očekávají maminky dětí, které ještě nechodí do školy. Nic víc, nic míň. Dnes už by podle maminek správná kavárna měla tolerovat kojení na veřejnosti, což ty pražské většinou splňují. U téhle skupiny nic hlubšího nehledejte, pro maminky jde jen o alternativu dětského hřiště, kde si ony užijí víc než jejich děti.

Zdá se vám, že tihle lidé chystají nějaké nepravosti? Inu, i to je možné. Po kavárnách, zejména těch pražských, kromě nich vysedávají:

  • Opravdoví kávoví gurmáni
  • Introvertní čtenáři hledající spřízněné duše
  • Rádoby umělci všeho druhu
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: