04. listopadu 2022
Kategorie: Zvědavec

Tunguský kráter

Ve dne 30. června v roce 1908 se stalo něco podivného poblíž řeky Podkamenná Tunguska na Sibiři v Rusku. Tato událost je známá jako „Tunguská událost“.

Obecně známá fakta zní, že asteroid nebo kometa vstoupily do zemské atmosféry a explodovaly asi 5-10 kilometrů nad řekou. Země je neustále bombardována meteority, ale většinou shoří ještě v atmosféře dříve, než se dostanou vůbec na zem. V březnu letošního roku vstoupil asteroid o velikosti ledničky do zemské atmosféry nad vzdáleným norským ostrovem 300 mil severovýchodně od Islandu. Svědci tvrdí, že viděli jasný záblesk, který přešel v ohnivou kouli, ale žádné meteority nebyly nalezeny.

Nicméně byly zaznamenány podivně zářící mraky, barevné západy slunce i slabá luminiscence v noci byly hlášeny až z Evropy. Mnoho tisíc lidí pozorovalo tento úkaz v okruhu 1 500 km. Většinou ale svědectví byla předávána z druhé ruky, takže důvěryhodnost není deklarována.

Silná exploze

Vědeckých dat není moc, i když bylo vysláno více než čtyřicet expedic. Tyto expedice odebíraly vzorky z půdy, skal i dokonce stromů zploštělých výbuchem s nejednoznačnými výsledky. Exploze byla tak silná, že odrovnala více než 80 milionů stromů. Nedostatek důkazů, jako by byl kráter nebo meteorit zapříčinilo vzniku mnoha konspiračních teorií.

Teorie

V období události se mluvilo o sopečné erupci, ruští vědci dokonce spekulovali o kosmickém dopadu. V roce 1927 ruský mineralog Leonid Alexejewitsch Kulik vysvětlil událost jako výbuch meteoritu ve vzduchu na základě impaktního kráteru na zemi a objevu meziplanetárního prachu ve vrstvách rašeliny na místě. Později sovětští astronomové na základě Kulikových dat navrhli, že se jednalo o kometu. Takové ledové těleso vstupující do atmosféry by se tak rychle zahřálo a explozivně vypařilo, aniž by kdy narazilo na zem.

Ale to není vše, existuje teorie, že se jedná o reakci jednoho z Teslových testů. Přijde vám to jako nesmysl? Tak co třeba teprve havárie kosmické lodi nebo výbuch atomové bomby? Nutno dodat, že u poslední varianta je nesmysl, jelikož nebyla naměřena radiace. Ať už to tedy bylo jakkoliv, tak nejblíže je výbuch zmrzlého tělesa nad zemí bez zanechání kráteru.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: