27. května 2024
Kategorie: PR tipy

S herními notebooky nezmeškáte turnaj ani na dovolené

E-sport zažívá v současné době boom. Jak vypadá profesionální hraní a co se za touto scénou skrývá v tuzemsku?

Co je e-sport?

Výraz e-sport označuje elektronický sport. Jedná se o organizované soutěžní hraní hráčů nebo týmů, v jakékoli hře, na jakékoliv platformě (PC, konzole, mobil). Co se týče různých titulů, soutěží se v těch, které lze pojmout kompetitivně a vytvořit jasná pravidla.

Nejčastěji se tak soutěžní formou hrají:

  • Counter-Strike: Global Offensive
  • StarCraft II: HotS
  • StarCraft II
  • League of Legends
  • TrackMania
  • World of Tanks
  • WarCraft III
  • WarCraft III: DotA

Historie této aktivity sahá až do roku 1979. První takovéto klání se uskutečnilo na Stanfordské univerzitě. Hráči sehráli tehdy turnaj ve hře Spacewar a vítěz si odnesl roční předplatné časopisu Rolling Stone.

Od té doby se hráčská základna rozšířila a například v USA aktuálně figurují 4 000 profesionálních e-sportovců. Tisíce lidí se potkávají pravidelně u e-sportovních klání v arénách, další miliony sledují napjatě dění u obrazovek. Odhadovaná velikost trhu v roce 2022 činila 150 000 000 korun. Už dnes je popularita tohoto odvětví srovnatelná s tradičním sportem a dnešní předpovědi mluví o tom, že jednou „přeskočí“ i tradiční masově oblíbené sporty, jako je fotbal a hokej.

E-sporty mají hráčskou základnu v Česku

Z dat, která se podařilo získat v rámci společného výzkumu Omnicom Media Group a Czech News Center (CNC) vyplynulo, že počet lidí, kteří se v Česku zajímají o e-sport, je odhadován až na 3,4 milionu. Ročně tak u nás tento byznys vygeneruje 150 milionů korun.

V tuzemsku tyto aktivity zastřešuje Česká asociace esportu. K předním organizacím pak patří Sampi.Tipsport, Entropiq, Enterprise či nejvýznamnější tuzemská agentura Playzone. A i na domácí scéně se můžete setkat s významnými podniky, jako je šampionát ve hře Counter-Strike: Global Offensive.

Český trh je tak zatím považován za sice malý, ale dynamický. Což pochopila i řada tuzemských firem, které podporují týmy, sponzorují turnaje a ligy, ale i napřímo investují.

Jaké vybavení potřebuje hráč?

Hráč potřebuje samozřejmě i kvalitní vybavení. Ten tvoří počítačová myš, podložka, sluchátka a monitor. Stejně tak je důležité stabilní připojení k internetu. A samozřejmě i počítač, respektive notebook.

Dnes už se hry hrají především přes internet, který představuje nejjednodušší možnost, jak se účastnit jednotlivých klání. Pro hráče to znamená, že si může zahrát odkudkoli. Také e-sportovci potřebují svůj pravidelný režim. Vhodný herní notebook umožní jej nenarušit a hrát tak můžete třeba i na dovolené.

Ostatně do režimu e-sportovců patří také relaxace v off-line módu a fyzický sport. Ten provozuje podle statistik dokonce 40 % z nich. Vlastní herní notebooky tak představují pro hráče ideální možnost, jak vše skloubit dohromady.

V případě, že majitel si přeje ušetřit prostředky, vyplatí se mu spíše než nový kus repasovaný herní notebook. Tyto modely pocházejí z předváděcích akcí, ukončených leasingů nebo byly vráceny v zákonné lhůtě. Jedná se o zboží z vyšší produktových řad výrobců. To před prodejem vždy prochází náročným testováním i výměnou vadných dílů.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: