22. října 2021
Kategorie: Požitkář

Pravý absint: psychedelický nápoj francouzských bohémů

Málokterý alkoholický nápoj je opředen tolika legendami jako tenhle silný bylinný likér s chutí pelyňku, anýzu a fenyklu. Traduje se, že po pití pravého absintu francouzští umělci vídali absintovou vílu, která se mnohdy stala jejich múzou. Jiná legenda praví, že právě absint dovedl holandského malíře Vincenta van Gogha k tomu, aby si vlastnoručně uřízl ucho. Umí absint opravdu takové divy?

Pravý a nepravý absint

Většina absintů, které dnes dostanete, nemá původní recepturu, a někdy se nejedná ani o likér, jen o vysoce koncentrovaný konzumní líh se zeleným potravinářským barvivem. Tradičním způsobem vyráběný absint obsahuje kromě alkoholu také psychoaktivní látku thujon, která se v přírodě nachází mimo jiné v pelyňku, z něhož se absint správně vyrábí. Thujon působí podobně jako LSD a ve větších dávkách by skutečně mohl vyvolat halucinace, které zmiňovali umělci. Nepravý absint pochopitelně s pelyňkem do styku nepřišel a je v něm pouze alkohol.

Absintový rituál

Francouzská bohéma ovšem absint nepila čistý, v módě byl speciální rituál s v absintu namočenou a zapálenou kostkou cukru. Ta se umístila ve speciální děravé lžičce nad skleničku tak, aby do ní zkaramelizovaný cukr mohl odkapávat. Následně se cukr zalil vodou, obvykle zhruba v poměru jedna ku jedné s absintem. Výsledný nápoj nebyl tak hořký a přišel o část alkoholu, thujon v něm ale zůstal. Umělci ho tak mohli zkonzumovat více, aniž by se vystavovali riziku otravy alkoholem.

Absint v České republice

Česká republika je jednou z mála zemí, v níž se v současnosti smí vyrábět pravý absint, který obsahuje thujon. A protože se česká umělecká a společenská elita tou francouzskou ráda inspirovala, zejména ve druhé polovině devatenáctého století a v období první republiky, kdy se u nás absint etabloval, máme celou řadu likérek s tradicí i mezinárodním renomé. Pravý absint je výrazně dražší než ten nepravý, vyrábí ho například tyto likérky:

  • Hill’s
  • Žufánek
  • Cami
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: