26. března 2021
Kategorie: Motorista

Potřebujete auto jen občas? Pak zkuste carsharing

Informační technologie pokročily natolik, abychom mohli snadno a efektivně sdílet předměty, které zrovna nepotřebujeme, s lidmi, které jsme třeba v životě neviděli. Právě na tomhle principu funguje takzvaná sdílená ekonomika, jejímiž nejznámějšími představiteli jsou platforma pro sdílené bydlení Airbnb a právě carsharingové služby.

Opravdu se vám vlastní auto vyplatí?

Pokud nepoužíváte své auto přímo k práci, ale jen občas k dojíždění do ní, v Praze a dalších větších městech se vám jeho provoz pravděpodobně nevyplatí. Vzhledem k ranním a odpoledním dopravním špičkám není obvykle auto rychlejší než hromadná doprava, a není ani levnější, vezmeme-li v potaz, že třeba v Praze můžete s ročním kuponem jezdit za desetikorunu denně. A pokud jde o víkendové cesty na chatu či chalupu, některá sdílená auta je možné vypůjčit si za výhodnějších podmínek i na několik dní.

Jedno auto pro více řidičů

Hlavním argumentem pro carsharing je skutečnost, že se ve městech ušetří parkovací místa a sníží se celková dopravní zátěž. Často totiž bývá komplikované nejen dojet na cílovou destinaci, ale také v ní zaparkovat, pokud nemáte zajištěné garážové stání. Podle odhadů nahradí jedno chytře využívané sdílené auto osm až deset vozů v osobním vlastnictví. A pokud by ve městech ubyla třeba jen polovina aut, zaparkovat kdekoli, klidně i v centru Prahy, by byla hračka.

Ekologičtější vozy, zdravější města

Většina firem, které se carsharingu věnují, se snaží zákazníkům nabízet ekologické vozy, často s hybridním nebo elektrickým pohonem. Cílem je zlepšit životní prostředí ve městech a omezit emise. Podle odhadů odborníků by ve velkoměstě s rozvinutou carsharingovou sítí poklesl počet nově diagnostikovaných onemocnění dýchací soustavy o 20-50 %, zhruba o 10 % by pak poklesl počet nových kardiovaskulárních onemocnění.

Kromě sdílených aut a dodávek je ve větších městech možné využívat i další sdílené dopravní prostředky, typicky jde například o:

  • Kola a elektrokola
  • Skútry
  • Elektrické koloběžky

Tip partnera: Výhodný dlouhodobý pronájem vozů na rok, na dva (i více či méně dle vašich potřeb).

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: