19. března 2020
Kategorie: Sportovec

Pokrmy vhodné pro velmi aktivní životní styl

Ve spoustě článků se dočtete o potravinách, které byste měli jíst, aby byl váš jídelníček zdravý a vyvážený. Ale tyhle rady jsou obvykle platné pro kancelářské krysy, které si zajdou dvakrát třikrát týdně do fitka a párkrát do měsíce vyrazí o víkendu na kolo. Pokud se pohybovým aktivitám věnujete výrazně více, je dobré zaměřit se na trochu jiné typy potravin a jídel. A nemusí jít zrovna o proteinové nápoje a další práškovou stravu jako pro kosmonauty.

Sushi

Tradiční japonská specialita už je běžně k dostání i v české kotlině. A pokud máte rádi ryby, sushi je pro vás jako pro aktivní sportovce skvělou svačinou i hlavním jídlem. Jen je třeba vyvarovat se více kořeněným druhům. Se syrovým rybím masem si vaše tělo hravě poradí, obvykle je velmi snadno stravitelné, a v doprovodu kvalitní rýže s mořskou řasou nori jde o vyvážený přísun proteinů a sacharidů. Někteří ultramaratonci by bez sushi nedali ani ránu a konzumují ho i během závodu.

Opravdu poctivý vývar

Zapomeňte na všechny instantní polévky a polotovary. Vývar se musí vyvařovat dlouhé hodiny, proto se mu také říká vývar. Kromě pořádné nálože zeleniny jsou jeho nedílnou součástí kosti, které při dlouhém vaření do polévky uvolňují vápník a hořčík. A ten zase potřebují vaše kosti. Poctivý vývar má spoustu výhod, vydrží vám relativně dlouho v lednici a můžete jej postupně zpracovávat podle potřeby. Polévky jsou obecně při větší zátěži vhodné, protože je tělo snáze tráví, a chuťově vám nebude vadit větší množství soli, kterou potřebujete k doplnění důležitých minerálů.

Vyměňte Nutelu a marmelády za arašídové máslo

Arašídy nejsou navzdory obecnému přesvědčení ořechy, ale luštěniny. Obsahují velké množství tuku, pořádnou porci bílkovin, trochu sacharidů, ale hlavně spoustu vitamínů a minerálů, které tělo aktivního sportovce potřebuje. Skvěle se tak hodí ke snídaním i svačinám. Jen pozor, některá arašídová másla jsou doslazovaná a obsahují také další přísady, těm se vyhněte obloukem.

Mezi další zajímavé pokrmy a potraviny patří:

  • sušené maso
  • datle
  • ořechy a mandle
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: