17. dubna 2024
Kategorie: PR tipy

Podnikatelský účet pro všechny vaše potřeby

Kolik můžete mít podnikatelských účtů a kdo si jej musí zřídit povinně? Čtěte více o výhodách účtu pro podnikatele a jeho specifikách v článku níže.

Jeden, nebo více podnikatelských účtů?

Kolik můžete mít podnikatelských účtů, omezují pouze předpisy jednotlivých bank. V MONETA Money Bank jejich počet limitován není, lze si tedy založit hned několik kont pod jedním profilem (třeba pro různé firmy či předměty podnikání).

Jaké jsou hlavní výhody podnikatelského účtu?

Největší výhodou účtu pro podnikatele je jasné rozdělení osobních a firemních financí. Při založení podnikání sdělujete finančnímu úřadu číslo účtu vztahujícího se k vaší živnosti. Do něj pak může správa libovolně nahlížet – při uvedení osobního konta tak poskytujete i údaje o svých rodinných prostředcích.

S firemním účtem si zásadně usnadníte evidenci plateb a účetnictví. Zároveň však počítejte s tím, že případné připsané úroky banka automaticky nedaní jako u běžného osobního účtu, ale musíte je zahrnout mezi příjmy do daňového přiznání. Poplatek za vedení podnikatelského účtu je pak daňově uznatelným výdajem.

K živnostenskému účtu si můžete sjednat i platební kartu, pojištění, kontokorent, podnikatelskou půjčku, živnostenskou hypotéku nebo výhodný spořicí účet pro zhodnocování firemních prostředků. Lze také zřídit platební terminál a bránu přizpůsobené vašim potřebám či bankovní účet rovnou propojit s účetní aplikací.

Kdo musí mít podnikatelský účet?

U živnostníků a malých firem je založení účtu pro podnikání dobrovolné, v dalších případech je však vyžadováno zákonem:

  • u s. r. o. s peněžitým vkladem nad 20 000 Kč,
  • u určitých povolání (tzv. profesní účet – notář, advokát, insolvenční správce, lékař, soudní exekutor, pojišťovací zprostředkovatel a další),
  • u veřejných organizací (školy, divadla, nemocnice a jiné),
  • u nadací a nadačních fondů,
  • u církví,
  • u dalších nevýdělečných organizací.

Poplatky u podnikatelského účtu

Za vedení podnikatelského účtu vybírají banky různě vysoké poplatky. MONETA Money Bank nabízí 4 varianty účtu pro podnikatele a firmy, základní Konto PRO podnikání je bez poplatku za vedení a živnostníci jej založí i online. Při počtu odchozích a příchozích plateb vyšším než 100 měsíčně či při častých výběrech z bankomatu se pak vyplatí přejít na některou z placených verzí.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: