12. března 2020
Kategorie: Požitkář

Zajímavosti, které možná neznáte o Oktoberfestu

„O’zapft is!”, zazní hlasitě a je naražen první sud. Stává se tak pravidelně o jedné zářijové sobotě v hale Schottenhamelu, v bavorském městě Mnichov. Tímto mnichovský starosta odstartoval největší pivní světovou akci, na které každoročně proteče mnoho, a to je ještě malé vyjádření, litrů piva. Konkrétně asi 30 procent roční produkce bavorských pivovarů. To vše se stihne za 16 dní, festival totiž vždy končí první neděli v říjnu. Do té doby se ale všichni náramně baví a vychutnávají si tu skvělou chmelovou chuť…

Něco z historie

Kořeny těchto slavností jsou poměrně hluboké. Vše začalo sňatkem korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburgskou. Ti byli tak šťastní, že pozvali celé město slavit, konkrétně od 12. do 17. října. Celou slavnost zakončil koňský dostih. Tito dva ale neměli tušení, jakou obrovskou radost připravily pro miliony dalších lidí. Slavnosti se totiž dále každoročně opakovaly. K tomu se postupně přidaly zemědělské trhy, hudba, zábava a stále více piva.

Tato velká sláva se v dalším průběhu nekonala jen 24krát. A to z důvodů válek, nemocí a jiných příčin. V roce 1980 blízko vstupu dokonce vybuchla bomba, která zabila 13 lidí. Za vším stál 21 letý neonacista, který byl následně zabit také. Občas se tedy tyto pivní slavnosti potýkají s nástrahami, ale to nic nezmění na tom, že stále patří k těm nejlepším.

Pár pravidel Oktoberfestu

Hned u vstupu na louku Theresienwiese, kde se vše odehrává, je lunapark. Tyto kolotoče sice lidi svádí, ale je lepší je navštívit hned, než po pár vypitých litrech piva. Ovšem jsou zde i takoví, kteří si vše nechávají nakonec a v pivním opojení kolotoč prostě navštívit musí.

Nejvíce se ale doporučuje pořádně se najíst, na prázdný žaludek se totiž nepije dobře. Sehnat ubytování v Mnichově je prakticky nemožné, zato stůl přímo na slavnostech se objednat dá. Za to se ale požaduje určitá útrata, což zde není zas takový problém. Nějaké místo se najde vždy.

Každý pravý účastník nezůstane u jednoho piva, ale i přesto zde není moc agresivních opilců. Proto si silácké kecy radši nechejte na doma a na české hospůdky. Aby taky ten Oktoberfest nedopadl až moc „slavnostně“. Tak, vše důležité už víme, oslava může začít…

Začne Oktoberfest a litry piva tečou proudem

Když si návštěvník konečně vybojuje místo pro sezení v jednom ze 14-ti stanů, tak se stává atraktivní pro obsluhu. Stanů je zde několik druhů. Hofbräu nebo Schottenhamel jsou ty největší a pojmou přes 10 tisíc lidí. Jsou zde ale i menší pro dva až tři tisíce. Je jedno, kde sedíte, všechny jsou totiž plné až po strop. Obsluha je zde velmi rychlá, hned vzápětí vás obslouží. Každý si pochopitelně objedná pivo. To je ale oproti našemu dvakrát větší, čili jeden litr. Navíc se zde čepuje velmi silné, 13-ti procentní. Tento „božský nápoj“ zde dodává šest nejlepších mnichovských pivovarů.

Nesmíme zapomenout ani na jídlo. I zde jsou totiž velké speciality, jako Radi nebo Obatzta, což je ředkev respektive rozdělaný sýr. Další specialitkou je hovězí na rožni v hovězí smažárně, ale také klobásky, párečky a vše, na co si jen vzpomenete.

K tomu všemu hraje dechovka a lidé pomalu začínají tančit na stolech. Když zazní známé „Oans, zwoa, drei, gsuffa“, všichni si společně připijí a zábava dále pokračuje. Čepují se další a další piva, až do 23. hodiny večer, kdy se stany zavírají. Návštěvníci ještě můžou navštívit lunapark, což se ale nedoporučuje. Radši by se měli jít vypsat na další den, kdy opět litry piva potečou proudem.

Oslavy po celém světě

Že Oktoberfest má své jméno po celém světě, to už víme. Ale že ho některé země i napodobují, to moc známá věc není. Třeba ve městě Cincinati tuto slavnost navštěvuje přes půl milionu lidí. V USA jsou známé i další případy, například v Texasu nebo Pensylvánii. Pozadu nezůstává ani sousední Kanada. S mnoha slavícími městy se setkáme také v Brazílii a Argentině. Oktoberfest můžeme najít třeba i v Gruzii nebo Hong-Kongu. Většinou se jedná o místa, která jsou nějakým způsobem spojena s Němci. Nicméně ten nejlepší byl, je a bude v Mnichově.

Čísla Oktoberfestu nelžou

Jaké je nejdůležitější číslo takzvané největší ožíračky světa? Je to 12. Právě v tuto hodinu to celé každoročně vypukne. Začne slavnost, na které je vždy nad 6 milionů žíznivých milovníků piva. Během dvou týdnů lidi obsluhuje kolem 1600 číšníků a především svůdných číšnic.

Celkově se na chodu akce podílí kolem 12000 pracovníků. Ti všichni se starají o 100 000 míst, kde všichni konzumovatelé pivního moku sedí. Tedy to jen chvíli, pak už zpívají či tančí. Kromě piva zde padne okolo 880 pečených volů, asi 220 000 párů párků nebo 460 000 pečených kuřat.

No a nakonec informace nejdůležitější, cena piva. Ta se každoročně zvyšuje. Zatímco třeba v roce 2006 litr piva stál 6,30 až 6,80 Euro. O dva roky později to bylo už 7,80 až 8,30 Euro. Je to sice velká částka, ale ten jeden litr piva za to všem účastníkům bezesporu stojí a nikdo toho nelituje. Všichni si totiž Oktoberfestu užívají naplno!

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: