31. října 2023
Kategorie: PR tipy

Nejen stíhačky, ale i nové transportní letouny pro armádu ČR

O modernizaci transportních letadel pro Armádu ČR se už nějaký čas mluví. Ministerstvo obrany zahájilo jednání s brazilským výrobcem Embraer o dodání víceúčelových strojů C-390 Millennium. Brazilské letouny jsou schopny plnit jak ryze vojenské úkoly, tak i například evakuovat civilisty z krizových oblastí.

Víceúčelový stroj s nízkými provozními náklady

Proudový letoun C-390 Millennium představuje novou generaci víceúčelových vojenských dopravních letounů, s bezkonkurenční mobilitou, nákladní kapacitou, rychlou rekonfigurací, vysokou dostupností, zvýšeným komfortem a bezpečností letu. Současně nabízí také nízké provozní náklady po celou dobu životnosti. Letoun unese 26 tun nákladu, to je pro představu až 7 standardních vojenských palet, čímž se řadí do kategorie středních letadel. Je poháněn dvěma proudovými motory IAE V2500

Aero Vodochody jako subdodavatel

Konkrétním krokem bylo zahájení jednání s cílem dosáhnout co nejnižší ceny a zároveň co nejkratšího termínu dodání. Zároveň mě těší, že na výrobě komponentů pro letouny Embraer C-390 se podílí již několik let česká společnost AERO Vodochody AEROSPACE,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová. AERO podepsalo letos v říjnu dodatek, který spolupráci s brazilským výrobce dále rozšiřuje. Mimo jiné umožňuje navýšení výrobního podílu Aero v programu vývoje a výroby letounu C-390 a může tak lépe reagovat na specifické požadavky ministerstva obrany na jeho pořízení Armádou ČR. Výrobce Embraer předpokládá, že silně stoupne celosvětová poptávka po letadlech C-390. Český letecký průmysl se na jejich výrobě bude podílet výrobou významného počtu dílů.

Od výsadku až po hašení požárů

Z paluby letounu Embraer C-390 Millennium lze mimo jiné provádět všechny druhy vojenských vzdušných výsadků osob i shozu nákladu na padácích. Kromě toho je to další prostředek pro zvládání mimořádných situací, jako je například evakuace z krizových oblastí. Může sloužit také jako dopravní prostředek zdravotnického odsunu osob MEDEVAC. Letoun může být vybaven také protipožárním modulem, který významně přispěje k hašení požárů nejen v České republice, ale v celém středoevropském regionu. S letounem C-390 Millennium se zvýší schopnosti naší armády v zabezpečení letecké přepravy materiálu, těžké vojenské techniky i osob. Armáda ČR v současné době nevlastní letoun na střední a velké vzdálenosti s dobou doletu minimálně 12 hodin, který by byl zároveň schopný vzletu a přistání na letištích s nezpevněnou dráhou.

Další zakázky zemí v NATO

Společnost Embraer je globální letecká společnost se sídlem v Brazílii. Působí v oblasti komerčního a soukromého letectví, obrany, bezpečnosti a zemědělského letectví. Společnost navrhuje, vyvíjí, vyrábí a prodává letadla a systémy. Zákazníkům poskytuje poprodejní služby a servisní podporu. Od svého založení v roce 1969 dodala společnost Embraer více než 8 000 letadel. Obdobné akviziční procesy k pořízení letounů Embraer C-390 aktuálně probíhají v několika členských zemích NATO. Kromě České republiky také v Maďarsku a Nizozemsku a letoun se chystá pořídit i sousední Rakousko. V současnosti letouny C-390 provozuje nejen Brazílie, domovská země společnosti Embraer, ale také Portugalsko.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: