Jaké druhy kratomu existují? A v čem se liší?
Kratom je tropická rostlina z jihovýchodní Asie, která má specifické účinky na tělo i mysl. Jeho listy se už od 19. století často využívaly k léčbě střevních problémů a kašle, zmírnění bolestí, ale také k povzbuzení organismu. Účinky se odvíjí od míry a způsobu použití, ale i samotné odrůdy. Zjistěte, jaké druhy kratomu existují a v čem se od sebe liší.
Kratom neboli Mitragyna speciosa je až 30metrový tropický strom z jihovýchodní Asie. Nejvyužívanější součástí jsou jeho listy, v nichž najdete až 40 alkaloidů. Jedná se o skupinu organických látek, které mají buď stimulující, utlumující, nebo naopak euforické účinky v závislosti na tom, kolik kratomu uživatel zkonzumuje, jaká je jeho tělesná konstituce a tolerance jeho organismus, stejně jako na druhu kratomu. Z nasušených, případně nadrcených listů stromu se vyrábí různé produkty, které se od sebe liší konzistencí, barvou i účinky.
Druhy kratomu aneb třídění podle barev
Kratom můžeme rozdělit do 3 základních barevných kategorií: zelený, červený a bílý (někdy se můžete setkat i se žlutým, hnědým nebo černým). Bez ohledu na barvu se nicméně stále jedná se o produkt ze stejného stromu. Konkrétní barva kratomu se odvíjí od zvoleného procesu zpracování – drcení, fermentace či sušení.
Zelený kratom a jeho účinky
Naprostou klasiku představuje zelený kratom. Aby si prášek zachoval zelenkavou barvu, listy se nasuší, nadrtí a uskladní bez působení slunečního záření. Zelený kratom má schopnost povzbudit organismus a zmírnit akutní bolesti – proto ho často vyhledávají sportovci nebo lidé s namáhavým povoláním.
Zelený kratom ve srovnání s dalšími:
- je nejslabší,
- dodává energii,
- navozuje pocit euforie,
- zvyšuje soustředění,
- podporuje kognitivní funkce.
Bílý kratom a jeho účinky
Listy na produkci bílého kratomu se sklízí v době, kdy nejsou úplně zralé (je to poznat podle bílé žilnatiny). Po sklizni se suší mnohem déle než v případě zeleného kratomu, což výrobní proces výrazně prodlužuje. Na základě vysokého obsahu alkaloidů má bílý kratom ještě větší energetické účinky, a díky tomu jím někteří nahrazují i běžnou kávu. Dále se mu připisují také stimulační a povzbuzující schopnosti.
Bílý kratom:
- je silnější,
- dodává více energie,
- zvyšuje soustředění,
- podporuje kognitivní funkce.
Červený kratom a jeho účinky
Naopak červený kratom pochází ze zcela dozrálých listů a jeho načervenalá barva značí, že listy prošly dlouhým procesem fermentace. Jedná se o nejsilnější druh kratomu, a to v důsledku vysokého množství alkaloidu 7-hydroxymitragynin s uklidňujícími účinky. Červený kratom si svou oblibu vysloužil zejména u lidí, kteří mají problémy s usínáním a hledají přírodní cesty pro relaxaci těla i mysli.
Červený kratom v porovnání s jinými:
- je nejsilnější,
- zklidňuje organismus,
- uvolňuje svaly,
- navozuje pocit ospalosti.
Ne zcela probádaná rostlina
Přestože se kratom v místě svého přirozeného výskytu, tedy v Thajsku, Kambodži, na Filipínách, Sumatře, Borneu nebo také v jižním Vietnamu a Myanmaru po staletí používá v tradiční medicíně k léčbě různých onemocnění, ne všechny jeho účinky na lidský organismus jsou dnes zcela probádané. I proto se na ně detailně zaměřuje současná věda i výzkum.