Kratom listy, čaj a kapsle
29. listopadu 2023
Kategorie: PR tipy

Jaké druhy kratomu existují? A v čem se liší?

Kratom je tropická rostlina z jihovýchodní Asie, která má specifické účinky na tělo i mysl. Jeho listy se už od 19. století často využívaly k léčbě střevních problémů a kašle, zmírnění bolestí, ale také k povzbuzení organismu. Účinky se odvíjí od míry a způsobu použití, ale i samotné odrůdy. Zjistěte, jaké druhy kratomu existují a v čem se od sebe liší.

Kratom neboli Mitragyna speciosa je až 30metrový tropický strom z jihovýchodní Asie. Nejvyužívanější součástí jsou jeho listy, v nichž najdete až 40 alkaloidů. Jedná se o skupinu organických látek, které mají buď stimulující, utlumující, nebo naopak euforické účinky v závislosti na tom, kolik kratomu uživatel zkonzumuje, jaká je jeho tělesná konstituce a tolerance jeho organismus, stejně jako na druhu kratomu. Z nasušených, případně nadrcených listů stromu se vyrábí různé produkty, které se od sebe liší konzistencí, barvou i účinky.

Druhy kratomu aneb třídění podle barev

Kratom můžeme rozdělit do 3 základních barevných kategorií: zelený, červený a bílý (někdy se můžete setkat i se žlutým, hnědým nebo černým). Bez ohledu na barvu se nicméně stále jedná se o produkt ze stejného stromu. Konkrétní barva kratomu se odvíjí od zvoleného procesu zpracování – drcení, fermentace či sušení.

Zelený kratom a jeho účinky

Naprostou klasiku představuje zelený kratom. Aby si prášek zachoval zelenkavou barvu, listy se nasuší, nadrtí a uskladní bez působení slunečního záření. Zelený kratom má schopnost povzbudit organismus a zmírnit akutní bolesti – proto ho často vyhledávají sportovci nebo lidé s namáhavým povoláním.

Zelený kratom ve srovnání s dalšími: 

 • je nejslabší,
 • dodává energii,
 • navozuje pocit euforie,
 • zvyšuje soustředění,
 • podporuje kognitivní funkce.

Bílý kratom a jeho účinky

Listy na produkci bílého kratomu se sklízí v době, kdy nejsou úplně zralé (je to poznat podle bílé žilnatiny). Po sklizni se suší mnohem déle než v případě zeleného kratomu, což výrobní proces výrazně prodlužuje. Na základě vysokého obsahu alkaloidů má bílý kratom ještě větší energetické účinky, a díky tomu jím někteří nahrazují i běžnou kávu. Dále se mu připisují také stimulační a povzbuzující schopnosti.

Bílý kratom:

 • je silnější,
 • dodává více energie,
 • zvyšuje soustředění,
 • podporuje kognitivní funkce.

Červený kratom a jeho účinky

Naopak červený kratom pochází ze zcela dozrálých listů a jeho načervenalá barva značí, že listy prošly dlouhým procesem fermentace. Jedná se o nejsilnější druh kratomu, a to v důsledku vysokého množství alkaloidu 7-hydroxymitragynin s uklidňujícími účinky. Červený kratom si svou oblibu vysloužil zejména u lidí, kteří mají problémy s usínáním a hledají přírodní cesty pro relaxaci těla i mysli.

Červený kratom v porovnání s jinými:

 • je nejsilnější,
 • zklidňuje organismus,
 • uvolňuje svaly,
 • navozuje pocit ospalosti.

Ne zcela probádaná rostlina

Přestože se kratom v místě svého přirozeného výskytu, tedy v Thajsku, Kambodži, na Filipínách, Sumatře, Borneu nebo také v jižním Vietnamu a Myanmaru po staletí používá v tradiční medicíně k léčbě různých onemocnění, ne všechny jeho účinky na lidský organismus jsou dnes zcela probádané. I proto se na ně detailně zaměřuje současná věda i výzkum.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: