13. října 2021
Kategorie: PR tipy

Jak si správně vybrat nové bydlení a na co si dát pozor?

Výběr nového bydlení je velkým krokem. Ať už hledáte nový pronájem či dokonce byt nebo dům ke koupi, vždy je potřeba sledovat hned několik různých kritérií, aby byl výběr úspěšný a měli jste z nového bydlení radost. A na co si dát pozor? To se dozvíte v tomto článku.

Dejte si záležet na výběru lokality

Lokalita je při výběru nového bydlení naprosto zásadní. Vzdálenost občanské vybavenosti, obchody, které chcete mít poblíž, a další náležitosti totiž nijak jednoduše sami neovlivníte. Pečlivě si tak vybrané lokality projděte ještě předtím, než si zde domluvíte bydlení. Budete tak mít jasnou představu o tom, jaké části města preferujete a jakým čtvrtím se naopak chcete vyhnout. Pokud jde o koupi nového bydlení, pokuste se také zjisti, jestli v dané lokalitě není plánovaná nová výstavba a podobně, ať dokážete alespoň částečně odhadnout vývoj do budoucna.

Ty nejlepší nabídky však mizí opravdu rychle. Pravidelně sledujte pronájem bytu Plzeň a další města, podle toho, kam máte v plánu se stěhovat. K tomu si také aktivujte hlídacího psa či podobné upozornění, kdy vám na e-mail přijde oznámení o nově vložené nabídce, která splňuje vaše zadaná kritéria. Zvýšíte tak šanci, že narazíte na vysněné bydlení a nepředběhne vás jiný zájemce, což je v dnešní době obrovské poptávky na denním pořádku.

Správná dispozice

Dalším důležitým parametrem při výběru bytu či domu je správná dispozice. V mnoha případech se následné rozložení a velikost pokojů dá i dodatečně upravit, ale takové změny si mnohdy žádají stavební povolení a celkově jsou značně komplikované. Z toho důvodu je dobré přizpůsobit správný výběr právě již podle dispozice. Na druhou stranu při cenově výhodné nabídce ve vaší vysněné lokalitě je jistě možné udělat kompromis a s případnou jinou dispozicí si poradit. To však záleží již na konkrétní nemovitosti a na tom, do jak velkých stavebních úprav se chcete pouštět.

V případě koupě bytu či rodinného domu si také pohlídejte technický stav nemovitosti. Pečlivě zkontrolujte rozvody elektřiny, vody a plynu. Ověřte si, že není potřeba dělat nové zateplení, střechu či podobné větší investice. U rodinného domu určeného k rekonstrukci se totiž případné stavební úpravy mohou značně prodražit ještě nad rámec vašich plánů.

Přiměřená cena

Hledání toho správného bydlení je samozřejmě také otázkou ceny. A platí to jak pro pronájmy, tak i pro koupi. Půjde totiž o měsíční závazek pro váš rodinný rozpočet. Platba pronájmu či splátka hypotéky na vaše vysněné bydlení je mnohdy klidně i polovinou celého měsíčního rozpočtu, takže objevení výhodné nabídky, kdy nebudete muset platit tak velkou částku, se jistě počítá. Maximální možnou platbu za bydlení si však ujasněte již dopředu, ať víte, v jakých cenových hladinách můžete pátrat po nové nemovitosti. Rozhodně se nepouštějte do takového pronájmu či koupě, při které nebudete schopni ukládat si drobnou rezervu stranou či mít komfortní polštář pro náhlé výpadky příjmů a nečekané výdaje.

Financování si sjednejte s předstihem

Pokud hledáte nový nájem, připravte se, že si dopředu musíte našetřit na složení jistiny. Ta se pohybuje ve výši jednoho či dvou měsíčních nájmů. O něco větší šetření vás čeká v případě plánované koupě. Tehdy musíte mít k dispozici minimálně 10 až 20 % z celkové ceny nemovitosti. Zároveň je dobré předjednat si hypotéku s dostatečným předstihem. Budete tak vědět, na čem jste a na jakou maximální cenu vůbec dosáhnete. Díky předschválenému úvěru také zrychlíte případné řešení prodeje, takže lépe stihnete lhůtu stanovenou rezervační smlouvou. Při hledání hypotéky nezapomeňte porovnat více nabídek, ať si vyberete tu, za kterou zaplatíte co možná nejméně peněz.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: