10. února 2024
Kategorie: PR tipy

Jak se obléknout na ryby? Správný výběr odolá vodě a zvýší pohodlí!

Rybaření patří mezi nejoblíbenější koníčky v zahraničí i v tuzemsku, na výpravy za úlovky se vyjíždí do celého světa. Posedět u vody, užít si klid a samozřejmě zažít radost z neskutečných úlovků, to jsou nejčastější důvody, proč trávit čas venku. Chodit na ryby je možnost úžasné relaxace a ulevuje od stresu každodenního života. Jen je třeba mít vhodné vybavení a neméně důležité je se správně obléknout. V létě postačují šortky, prodyšné tričko, vesta a kvalitní voděodolná obuv, od podzimu do jara se musí věnovat oblečení větší pozornost. Základem je výběr správných materiálů, které jsou dostatečně odolné, současně prodyšné a nezpůsobují propocení, k tomu lehké. Jak se tedy správně obléknout?

Plánování podle počasí

Jak se obléci je otázka, kterou by si měl položit každý rybář před samotným odchodem z domova. Rozhodně podle předpovědi počasí, musí se počítat s chladnými rány a večery nebo s častými přeháňkami v jarním a podzimním období.

Samostatnou kapitolou je rybářské zimní oblečení, které je založené na vrstvení jednotlivých typů oblečení. Začíná se spodním termo prádlem nebo jednotlivými kousky z merino vlny, pokračuje se funkční mikinou, která umožňuje rozepnutí a nejsvrchnější vrstvu tvoří ochranná bunda odolná proti vlhkosti a vodě překrývající tepelnou izolační bundu. Speciální výrobky z lehkých materiálů umožňují sbalení s sebou a použití až v případě potřeby.

Funkční rybářské kalhoty

Zapomenout se nesmí na kalhoty, které hrají při nižších teplotách zcela zásadní roli. Široký výběr zahrnuje rybářské kalhoty pro jednotlivá roční období, které dobře odolávají vodě a vlhkosti. Mohou být vybaveny laclem se šlemi, které se mohou upravit podle výšky. Velmi oblíbené jsou takzvané „prsačky“ končící v úrovni prsou, při pravidelném nošení se radí vybrat neoprenové nebo brodící kalhoty z vysoce odolného PVC, které ocení i sváteční rybáři.

Oba druhy se vyrábí rovněž ve variantě pro děti a juniory. Rybářské oblečení doplňuje vhodná obuv, brodící boty nebo rybářské holínky, vhodnější je vybírat modely s vyztuženou podrážkou pro eliminaci poškození nebo přímo protržení o ostré kameny.

Pozor na podchlazení

Amatérští rybáři často podceňují přípravu, dlouhé hodiny u vody se mohou odrazit na zdraví. Nejčastěji hrozí prochladnutí nebo přímo nachlazení při náhlém zpocení při špatném výběru neprodyšných textilií neodvádějící vlhkost pryč.

Zapomíná se rovněž na správný výběr ponožek nebo podkolenek do rybářských bot. Kromě správné velikosti se musí dbát na zvolení příjemného a neklouzavého materiálu, který zajistí tepelný komfort. V zimním počasí se doporučuje zvážit termo ponožky, které umožní mít chodidla, kotník a podle výšky i část lýtka v teple a současně v suchu. Jemné prodyšné materiály nové generace taktéž absorbují pachy, což jistě ocení každý účastník rybářské výpravy nejen v zimě, ale i v létě. V letních měsících pak patří k povinné výbavě každého milovníka přírody klobouk nebo čepice s kšiltem.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: