13. prosince 2023
Kategorie: PR tipy

Jak na rekonstrukci kuchyně? Zvládnete ji sami, nebo je lepší ji svěřit odborníkům?

Plánujete rekonstrukci kuchyně a stojíte před rozhodnutím, zda zkusit celou renovaci zvládnout svépomocí, případně se zapojením kamarádů a rodiny? Anebo byste raději měli investovat peníze do najmutí zkušeného řemeslníka či rovnou specializované firmy? Rozhodnutí rozhodně není jednoduché – rekonstrukce kuchyně je totiž v každém případě náročný projekt. Před tím, než se pro některou z variant rozhodnete, byste proto měli zvážit pro a proti obou variant.

Rekonstrukce kuchyně svépomocí

Výhodou rekonstrukce kuchyně svépomocí je především výrazná finanční úspora. Neobejdete se sice bez nákupu stavebního materiálu a dalšího nezbytného vybavení, kromě těchto finančních nákladů ale už budete investovat pouze svůj čas a energii. Můžete tak ušetřit nemalé peníze, které byste zaplatili řemeslníkům. Velkým kladem může být i poměrně velká volnost v načasování a průběhu jednotlivých renovačních prací. Nemusíte se přizpůsobovat termínům řemeslníků a postup si tak můžete naplánovat plně dle svých aktuálních časových a pracovních možností.

Při rekonstrukci se ale můžete setkat s technickými a stavebními výzvami, na které kvůli nedostatku dovedností či znalostí nemusíte stačit, nebo které vás budou stát zbytečně více času a práce, než kdybyste je svěřili odborníkům. Při rekonstrukci svépomocí je tedy klíčové mít dobře promyšlený plán, stejně jako kriticky zvážit své dovednosti a znalosti a nepouštět se do ničeho, v čem si nejste jistí. V opačném případě se vám to totiž nemusí vyplatit a za opravy špatně provedených prací ve výsledku zaplatíte více peněz. Zda budete na celý projekt stačit, zvažte i podle toho, co všechno bude rekonstrukce kuchyně obnášet. Rekonstrukce kuchyně v paneláku bude jistě daleko méně náročná, než pokud se pustíte do rozsáhlejšího projektu v podobě rekonstrukce kuchyně a celého bytového jádra.

TIP: Plánujete-li rekonstrukci svépomocí, věnujte zvláštní pozornost důkladné přípravě a výběru kvalitních materiálů, abyste předešli potenciálním problémům během jednotlivých prací.

Rekonstrukce kuchyně s odbornou firmou

Za práci kvalifikovaných profesionálních řemeslníků, nebo dokonce celé firmy samozřejmě budete muset sáhnout výrazně hlouběji do své peněženky. Pokud ale zvolíte osvědčenou firmu, získáte s ní i jistotu kvalitně a precizně odvedené práce. Jednotlivé kroky budou díky zkušenostem hotovy v co nejkratších časech a vy si tak svou novou kuchyň budete moci užívat co nejdříve. Navíc obvykle získáte i určité prodloužené záruční lhůty. Nemusíte se ani starat o nákup speciálního nářadí a pomůcek, které bude rekonstrukce obnášet a kterými naopak specializované firmy standardně disponují.

Rekonstrukci kuchyně specializovanou firmou je také vhodné zvolit zejména tehdy, pokud vaše rekonstrukce zahrnuje složitější úpravy vyžadující odbornější znalosti, jako je například zapojení spotřebičů (plynové trouby, digestoř aj.) nebo pokud se jedná o komplexnější úpravy celé struktury budovy – například elektrických nebo vodovodních systémů.

Co při rozhodování zvážit?

Při rozhodování rozhodně důkladně zvažte své dovednosti a zkušenosti s jednotlivými typy prací, které vás v rámci rekonstrukce kuchyně čekají. Dále množství času a finančních prostředků, které jste ochotni věnovat, a rozsah celého projektu. A i v případě, že se rozhodnete pro rekonstrukci kuchyně svépomocí, neváhejte minimálně složitější elektroinstalatérské či plynařské odborné práce přenechat raději profesionálům. Nezapomínejte na to, že některé spotřebiče jako například elektrické sporáky a plynové spotřebiče musí zapojit autorizovaný technik s platným osvědčením.

Ať už se rozhodnete pro rekonstrukci kuchyně svými silami, nebo s pomocí odborné firmy, je důležité, aby výsledek splnil vaše očekávání a potřeby. A abyste si svou „novou“ kuchyň mohli co nejdříve naplno užívat.

Zdroj/foto: Gabon.cz

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: