16. června 2024
Kategorie: PR tipy

Energie pod drobnohledem: Mějte přehled o spotřebě

Mějte spotřebu ve své domácnosti pod kontrolou a nenechte se překvapit vyúčtováním za energie. Ačkoli dodavatelé provádějí pravidelné odečty, samoodečet vám umožní ujasnit si, kolik energií v průběhu roku spotřebováváte. Díky tomu můžete optimalizovat nastavení záloh. Jak si udržet přehled?

Jak na samoodečet?

Mnoho dodavatelů energií dnes umožňuje pohodlné zadávání samoodečtů online. Pro samoodečet elektřiny vám postačí elektroměr a internetové připojení na mobilním telefonu či počítači. Žádné složité výpočty nejsou nutné.

Údaje z elektroměru (případně i fotografii s údaji) jednoduše zadáte online přes webové stránky nebo mobilní aplikaci svého dodavatele elektřiny. Aplikace vám na základě zadaných údajů ihned vypočítá odhad vyúčtování. Během chvilky zjistíte, zda se můžete těšit na příjemný přeplatek, nebo vás čeká doplatek.

Stejným způsobem funguje samoodečet plynu. Pravidelné samoodečty (ideálně jednou měsíčně) vám pomohou lépe kontrolovat přehled o spotřebě energií a optimalizovat výši záloh. Hodí se i při přepisu energií, ukončení smlouvy nebo změně produktu.

Měřte s přesností s digitálními měřiči spotřeby

Každý spotřebič má na štítku uveden příkon (udává se ve wattech – W). S počtem hodin, po které je zapnutý, jeho spotřeba přirozeně narůstá. Abyste nemuseli složitě násobit čas použití s příkonem a odhadovat skutečnou spotřebu vašich zařízení, využijte digitální měřiče spotřeby. Tyto přístroje jednoduše zapojíte mezi zásuvku a spotřebič a ony vám přesně změří, kolik elektrické energie zařízení skutečně spotřebovává. Snadno jimi identifikujete, které z elektrických zařízení je energeticky úsporné a které nikoliv.

Neznamená to ovšem, že byste se měli neúsporných spotřebičů okamžitě zbavovat. Spíše přizpůsobte jejich používání. Například pračku, myčku, sušičku prádla zapínejte, až když jsou plné, nebo pokud můžete, využijte nízký tarif. A když spotřebič doslouží, vyměňte ho za úsporný model.

Spotřebu jste zjistili, co dál?

Pravidelně provádíte samoodečty, máte dokonalý přehled i o spotřebě všech elektrozařízení, ale stále nejste spokojeni s konečnou sumou na faktuře za energie? Zkuste osvědčené malé krůčky, které mohou dohromady znamenat velké úspory:

  • Snižte teplotu vytápění. Snížením pokojové teploty o 1 °C ušetříte až 6 % nákladů na vytápění. S každým stupněm se zvyšuje částka, kterou uvidíte na vyúčtování. Vždy vás vyjde levněji si při tepelném diskomfortu obléct pohodlnou mikinu než vytápět celou domácnost na více stupňů.
  • Vybavte svůj domov moderním LED osvětlením a LED žárovkami. Oproti klasickým žárovkám mohou LED žárovky ušetřit až 90 % energie.
  • Vypínejte ze zásuvky spotřebiče, které nepoužíváte.
  • Odpojte z elektrické sítě všechny adaptéry a nabíječky, které zrovna nepoužíváte.
  • Řiďte se pravidlem „poslední zhasíná“. Nesviťte v místnosti, kde nikdo není.
  • Používejte úsporné vodovodní kohoutky s perlátory, které šetří vodu.
  • Snižte teplotu vody v zásobníku na sprchování. Optimální teplota je 50 až 60 °C.
  • Při vytápění radiátory využívejte inteligentní termostatické hlavice a chytré termostaty.
  • Před odjezdem na dovolenou vypněte všechny nepotřebné spotřebiče a vytápění nastavte na dovolenkový režim.

Jděte na to chytře, myslete do budoucna

Dalším krokem k dosažení úspor je investice do energeticky úsporných řešení. Výměna oken, zlepšení izolace domu, instalace tepelného čerpadla nebo fotovoltaického systému mohou přinést významné dlouhodobé úspory. Vlastní fotovoltaická elektrárna nejenže zvyšuje energetickou soběstačnost, ale také nabízí rychlou návratnost investice. Každý krok směrem k energetické účinnosti a udržitelnější budoucnosti je důležitý, a to nejen pro vaši peněženku, ale i pro životní prostředí.

Zdroje:

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: