30. září 2021
Kategorie: PR tipy

Co byste měli vědět, než rozbijete prasátko a pořídíte si enduro?

Táhne vás to k motokrosu, ale zároveň potřebujete stroj pro jízdu i mimo uzavřené trati? Pak je jasnou volbou enduro. S asfaltem si sice příliš dobře nerozumí, ale na nezpevněných cestách a v terénu je tento typ motorky jako doma. V následujících řádcích vám prozradíme všechny důležité věci, které byste měli zvážit, než učiníte konečné rozhodnutí.

Enduro jako kladivo na stres

Pořádný adrenalin můžete zažít na každém motocyklu, ovšem právě jízda na enduru nemá konkurenci v odbourávání nahromaděného stresu. Dokonale zaměstná všechny vaše smysly a dá vám zapomenout na to, že existuje i jiná realita než ta, kterou prožíváte, když držíte řídítka.

Co byste však o motorkách typu enduro měli vědět, je fakt, že kladou vyšší nároky na fyzickou kondici a obratnost. Čekali byste snad v lese či podobně náročném prostředí něco jiného? Další nezbytnou charakterovou vlastností typického enduro jezdce je odvaha. Pro strach není při řádění v terénu žádné místo, pouze respekt.

Jakou kubaturu zvolit na začátek?

Enduro motocykly obvykle dostávají do vínku dvoutaktní motory o objemu 125 – 300 ccm a čtyřtaktní motory o objemu 250 – 500 ccm. Pro nezkušeného jezdce je samozřejmě vhodná slabší motorka, se kterou je mnohem jednodušší získat základní návyky a vypilovat techniku jízdy. Znamenitou volbou začátečníka může být stroj s čtyřtaktním motorem o objemu 250 ccm, výkonem cca 25 koní a hmotností kolem metráku.

Mezi nejprodávanější a nejoblíbenější značky motocyklů enduro patří švédská Husqvarna a japonské stroje Kawasaki, Suzuki a Yamaha.

Počítejte s častějším servisem

Vzhledem k tomu, že enduro motocykly zažívají během jízdy muka, se výměna některých komponentů počítá spíše v rámci ujetých motohodin a nikoliv tisíců kilometrů. Ani tak se vám provoz nemusí výrazně prodražit – stačí nakupovat náhradní díly ve specializovaném e-shopu dypree.cz. Seženete v něm vše od ojnice přes moto doplňky až po olej do benzínu.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: