18. března 2022
Kategorie: Sukničkář

Časopis Playboy: byl symbolem západní svobody, svlékaly se pro něj nejkrásnější ženy planety

Je legendou, kterou stvořil Hugh Hefner v roce 1953, kdy do prvního nákladu vložil celých 600 dolarů. Časopis Playboy se rychle vypracoval a stal se nedostižným fenoménem, dokonce v dobách komunismu byl symbolem západní svobody a ukázkou blahobytu vyspělého světa. Erotické fotografie krásných žen v papírovém vydání lákaly muže ke koupi dlouhých 66 let, dnes si lze anglickou mutaci prohlédnout už pouze online.

První číslo s Marilyn Monroe

Nezdálo se, že by se mohl vystudovaný psycholog Hugh Hefner stát promiskuitním světákem a miliardářem. Psal se rok 1953 a mladý Hugh pracoval jako kreslíř v časopise Esquire. Toho roku se ale redakce stěhovala z Chicaga do New Yorku a Hugha to stálo místo. Vrhl se proto do práce na svém vlastním časopise, který se měl původně jmenovat „Pánská jízda“ (Stag party). Do prvního čísla, o kterém si Hugh myslel, že bude zároveň posledním, získal nahé snímky tenkrát nepříliš známé Marilyn Monroe.

První číslo a hned 50tisícový náklad

Nestalo se, hned první číslo bylo naprostým trhákem a vyšlo v celkovém nákladu 50 tisíc výtisků. Od druhého čísla, které vyšlo hned v lednu roku 1954 se každý měsíc objevovala nahá dívka měsíce, takzvaná Playboy Playmate. První takovou dívkou byla 22letá Margie Harrison, tmavovláska s bujnými vnady a krásně tvarovanými boky. Původní cena tohoto čísla byla 50 centů, dnes jsou ochotni sběratelé zaplatit za něj i více než 3 000 dolarů.

Králíček jako symbol svobody

Playboy raketově rostl a stával se doslova fenoménem v rámci sexuální svobody. Od 60. let 20. století pak Playboy symbolizovala pověstná králičí ouška. Modelky si nasazovaly ouška během focení i během legendárních večírků, které Hugh pořádal. Největšího rozmachu se dočkal Playboy v 70. letech 20. století, kdy vycházel v 7milionovém nákladu a byl symbolem západního blahobytu, po kterém toužili lidé z komunistických zemí. Playboy ve své historii svlékl nejznámější a nejkrásnější ženy planety, nechyběla jména jako Madonna, Pamela Anderson, Cindy Crawford nebo Drew Barrymore. Dnes už je tištěné verzi konec, anglická mutace je od roku 2020 dostupná pouze online.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: