16. ledna 2022
Kategorie: PR tipy

Bazoš nyní nabízí tmavý režim. Kdy vlastnosti „dark mode“ skutečně oceníte?

Bazoš je fenomén českého internetu. Nejznámější inzertní server spatřil světlo digitálního světa v roce 2003 a dodnes si udržuje post jednoho z nejznámějších a nejnavštěvovanějších inzertních portálů. Zakladatel Radim Smička začal s jedinou kategorií (PC komponenty), která byla navíc součástí informačního webu o hardwaru. S rostoucím počtem uživatelů přidával další sekce – a nakonec založil úplně nový web, jehož silnou stránkou je velmi přehledné uživatelské rozhraní. Ale byť se webdesign téměř nemění, čas od času nějaká ta vychytávka přibude. Nyní je to tmavý režim neboli dark mode. Kdy se vám bude hodit?

Tmavý mód šetří energii i oči

Přepnutí do tmavého režimu se pozvolna stává standardem. Na blaho uživatelů už nemyslí jen techničtí giganti jako Google, Apple či Microsoft; funkce se stále častěji objevuje i na webech a v appkách, za kterými stojí mnohem menší týmy. Překvapivě přitom nejde o horkou novinku, jako spíše o návrat ke kořenům. Zástupci generací X a Y si moc dobře vzpomínají na doby, kdy byla podkladovou barvou na monitorech právě černá.

Nicméně na otázku, který z režimů je lepší, odpověď nedostanete. Jak světlý, tak tmavý mód totiž nabízí specifické výhody. V případě tmavého schématu můžete ulevit očím i baterii svého mobilního telefonu, a to poměrně zásadně.

Například podle studie Purdeovy univerzity v Indianě je dark mode úspornější o 39-47 %. Záleží však také na typu displeje. Zatímco na zařízení s OLED displejem přepnutí do tmavého režimu skutečně šetří baterii, na LCD nemá žádný vliv.

Další efekt tmavého režimu souvisí s čitelností. Pokud čteme delší text ve světlém režimu, vidíme ho ostřeji. Úplně jiná situace panuje při slabém osvětlení. Oči se díky tmavému podkladu méně namáhají a čtení je díky tomu mnohem příjemnější.

Použití tmavého módu by mohlo teoreticky příznivě ovlivnit kvalitu spánku, protože při něm nedochází k tak intenzivnímu působení modrého světla.

Jak nastavit tmavý režim na Bazoši?

Tmavý motiv je na Bazoši k dispozici pro PC i mobilní verzi webu, a to jak pro „mateřský“ český portál, tak pro jeho mladší sourozence, kteří cílí na slovenské a polské uživatele. Vyzkoušet si ho můžete třeba hned. Odkaz pro přepnutí ze světlého režimu na tmavý – a zase zpátky – najdete v patičce, tedy ve spodní části stránky.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: