25. dubna 2021
Kategorie: PR tipy

Alkoholika na první pohled nepoznáte. Anebo ano?

Možná vás to překvapí, ale největším světovým zabijákem není covid. Mnohem horší – a podle některých zdrojů dokonce nejhorší – je alkohol. Podle statistik je konzumace ethanolu přímým původcem úmrtí více než 3 milionů lidí. WHO uvádí, že tři třetiny připadají na muže. V ohrožení je v podstatě každý konzument. Ale jak poznat, že je na něm někdo z vašeho okolí závislý? V tomto směru je alkoholismus zrádný a pomyslná hranice mezi alkoholikem a nealkoholikem velmi tenká.

Existují různé formy závislosti

Když se řekne „alkoholik“, většina lidí si představí zkrachovalou existenci. Typicky muže se vzhledem bezdomovce, který přišel o zaměstnání a v podstatě nepřetržitě holduje tvrdému alkoholu. Zažitý stereotyp má ovšem k reálnému stavu české a potažmo světové alkoholické populaci hodně daleko. V prvé řadě je třeba přijmout fakt, že nic jako bezpečné pití neexistuje.

Mnohé studie potvrdily vysoká zdravotní rizika i menších dávek alkoholu, a tím vyvrátily tvrzení, že se člověk může pravidelně oddávat pití v malých dávkách. Tento typ konzumentů nese nálepku „nízkorizikoví“ a u většiny z nich je otázkou času, než postoupí do skupiny „vysokorizikých“ pijanů.

Vraťme se však k otázce, která zazněla v úvodu. Jak poznat alkoholika?

Závislý člověk obvykle vykazuje alespoň tři z následujících projevů – po alkoholu neodolatelně baží (tzv. craving), jeho tolerance se zvyšuje, zanedbává jiné zájmy, pije o přes negativní důsledky (např. je během pití agresivní) a očividně se v alkoholovém opojení nedokáže ovládat. Mezi další časté signály alkoholismu patří pití o samotě, řízení automobilu v opilosti, alkoholická „okna“ či protahování alkoholových dýchánků do brzkých ranních hodin následujícího dne.

Alkoholik potřebuje odbornou pomoc

Jen malé procento lidí, kteří vykazují problémového pití, dokáže závislost překonat. Většina konzumentů musí alkoholismus řešit prostřednictvím abstinenčního programu. Prvním krokem je vstupní diagnóza, na základě které odborník definuje stupeň závislosti a posoudí, jaká forma terapie je pro dotyčného efektivní. Stále častější je léčba závislosti na alkoholu na dálku, která může plně nahradit ambulantní léčbu.

Spoustu důležitých informací o alkoholismu a jeho léčbě najdete na stránkách psychologické a psychiatrické kliniky AdiCare.cz.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: