07. března 2024
Kategorie: PR tipy

Aero Vodochody: 105 let legendárního českého výrobce letadel

Aero Vodochody slaví 105. výročí od svého založení. Za tu dobu se tato legendární továrna vypracovala na největšího českého výrobce letadel a zapsala se do historie světového letectví. Aero vyrobilo přes 11 000 letadel, která slouží v 60 zemích světa a nalétala 13 milionů letových hodin. Mezi nejznámější modely patří L-29 Delfín, L-39 Albatros, L-159 ALCA a nejnovější L-39NG, který si získává oblibu pilotů po celém světě.

Legenda s bohatou historií a světlou budoucností

Aero Vodochody patří k hrstce leteckých výrobců na světě, kteří dokáží kompletně vyvinout a vyrobit moderní proudový letoun. V posledních letech se firma stabilizovala a sází na tři hlavní pilíře: výrobu L-39NG, generální opravy a produkci komponent pro Airbus a Embraer.

Viktor Sotona, prezident a předseda představenstva Aero, zdůrazňuje: „Aero je jedna z nejstarších leteckých továren na světě. Byly roky, kdy firemní letiště opouštěla jedna devětatřicítka každý den. Jsem rád, že se nám podařilo Aero stabilizovat a zachovat unikátní české dědictví pro další generace.

V roce 2023 Aero posílilo výrobu L-39NG a otevřelo nové vývojové centrum v Brně. Zahájila se také výroba L-39NG pro LOM Praha, které budou sloužit k výcviku českých pilotů. Firma také navázala strategickou spolupráci s prestižními českými univerzitami a významně navýšila výrobu náběžných hran křídel pro Airbus A220.

25 let legendárního L-159 ALCA: Neustálý vývoj a modernizace

Letos slaví 25. narozeniny také legendární letoun L-159 ALCA. Za tu dobu bylo vyrobeno 75 strojů, které slouží v Česku, Iráku a USA, kde pomáhají s výcvikem pilotů F-16, F/A-18, F-22 a F-35. Letoun se průběžně modernizuje a nejnovější prototyp L-159T2X testuje inovativní avionické systémy, křídlo s integrální nádrží a elektronické systémy pro navádění zbraní.

Aero Vodochody AEROSPACE a.s. je lídrem na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly a významným partnerem v oblasti civilního letectví. Díky své bohaté historii, inovativnímu přístupu a talentovaným zaměstnancům má Aero před sebou světlou budoucnost a bude i nadále hrát důležitou roli v leteckém průmyslu.

Zajímavosti:

  • Aero je jediným výrobcem na světě, který stále vyrábí proudové cvičné letouny L-39.
  • V roce 2023 Aero dodalo první L-39NG americkému letectvu.
  • Aero se podílí na vývoji nového nadzvukového letounu.
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: