27. srpna 2021
Kategorie: Motorista

3 nejlepší jezdci v historii seriálu MotoGP

Stát se profesionálním motocyklovým závodníkem je snem snad každého malého kluka. Málokteré jiné povolání v sobě spojuje tolik adrenalinu, elegance, rychlosti a síly. Jezdci seriálu MotoGP jsou pak ti nejlepší z nejlepších. Od roku 1949, kdy tento seriál vznikl, se jich v sedlech prostřídalo několik tisícovek. Většina z nich upadla v zapomnění krátce po svém posledním závodu, někteří uvízli fanouškům v paměti a hrstka z nich se stala legendami. V dnešním článku vám představíme ty opravdu nejlepší.

Giacomo Agostini

Italové a motorky patří k sobě, proto jsou dva z našich tří favoritů z Apeninského poloostrova. Giacomo Agostini v seriálu vyhrál neuvěřitelných 122 závodů, což mu vyneslo ještě neuvěřitelnějších 17 titulů mistra světa. Agostini, který nyní pracuje jako ambasador MotoGP, si tak může být prakticky jistý, že jej v historických tabulkách nikdo nepředčí, podobně dominantní jezdec se narodí jednou za tisíc let.

Valentino Rossi

Jedenačtyřicetiletý Rossi stále ještě závodí, ale v seriálu by musel vydržet ještě pár let, aby se mohl přiblížit k rekordu svého krajana. Závodů zatím vyhrál 115, jenomže naposledy to bylo v roce 2017 v Nizozemí, od té doby nasbíral jen několik druhých a třetích míst. Rossi ovšem dominoval hlavně na přelomu tisíciletí, na začátku nového milénia sbíral jedno vítězství za druhým. Celý světový šampionát vyhrál celkem sedmkrát, nejprve s Hondou, později na Yamaze.

Jorge Lorenzo

Lorenzo sice není Ital, ale Španělsko mělo k Itálii vždy blízko, pokud jde o národní povahu. Lorenzo sice vyhrál „jen“ 68 závodů, na rozdíl od obou zmíněných Italů má však ještě reálnou šanci své skóre vylepšit, rozhodne-li se v seriálu pokračovat i po nucené přestávce způsobené světovou pandemií koronaviru. Lorenzo se zatím může pochlubit třemi tituly mistra světa.

Na náš dnešní seznam se těsně nedostali tito skvělí jezdci:

  • Wayne Rainey
  • Casey Stoner
  • Michael Doohan
  • Mike Hailwood
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: