Videozvonky jsou důležitou součástí každé chytré domácnosti
A možná dokonce tou nejdůležitější, i když byste to do nich třeba na první pohled neřekli. Navíc jsou chytré videozvonky levnější než většina dalších součástí takové domácnosti.
S cenou pohybující se mezi dvěma a čtyřmi tisíci korunami jde o relativně levnou vychytávku, alespoň v kontextu toho, kolik stojí ostatní chytré spotřebiče. Jakmile se videozvonek naučíte správně využívat, nedovedete si život bez něj představit.
Videozvonek jako okno do světa
Videozvonek, jak už jeho název napovídá, kombinuje klasický zvonek s kamerou, mikrofonem a reproduktorem. Má však také pohybový senzor, takže může sám zareagovat v okamžiku, kdy se někdo přiblíží k vašim dveřím. A protože je zvonek propojený s vaším mobilním telefonem, můžete s dotyčným komunikovat, případně zahájit videohovor, i kdybyste zrovna nebyli doma. To se hodí například v případě, kdy u vás zvoní pošťák nebo kurýr, zatímco jste v práci. Můžete ho požádat, aby zásilku nechal třeba u souseda.
Bezpečnostní kamera i dálkově ovládaný zámek
Kromě toho může váš zvonek samozřejmě fungovat také jako bezpečnostní kamera, všechny návštěvníky nebo lidi, kteří vám stojí za dveřmi, nahraje a uloží do paměti. Ale to není vše, s chytrým videozvonkem můžete dveře na dálku také odemykat, a dokonce můžete nastavit, aby se konkrétní člověk mohl v konkrétním čase dostat dovnitř. Stejně jako můžete odemknout mobilní telefon obličejem, může dotyčný díky snímku svého obličeje odemknout vaše dveře.
Pozor na kompatibilitu
Stejně jako při výběru jakékoli jiné součásti chytré domácnosti je i při výběru videozvonku nutné ujistit se, že bude kompatibilní s vašimi dalšími spotřebiči, a hlavně s centrální jednotkou vaší domácnosti.
Tři základní nástroje pro ovládání chytré domácnosti, které zároveň ovládají centrální jednotku, jsou:
- Google Assistant
- Amazon Alexa
- Siri v rámci Apple HomeKit