13. prosince 2023
Kategorie: PR tipy

Uvažujte o nové podlaze? Proč se vyplatí vsadit na dřevěnou podlahu?

Vybíráte do svého nového domova podlahu? Nebo chcete tu stávající vyměnit za jinou? Nejste si jistí, který materiál zvolit? Prozradíme, proč byste měli vsadit na tradiční dřevo a v čem právě dřevěná podlaha předčí laminát, dlažbu, PVC a další materiály.

Tradice i styl

Dřevěné podlahy jsou stále velmi oblíbenou volbou pro mnoho domácností. Nabízejí přirozený vzhled, trvanlivost i schopnost vnést do prostoru pocit tepla a pohodlí. Na rozdíl od dlažby či PVC podlah jsou dřevěné palubky také teplé a příjemné na dotek. Dobře se kombinují s různými styly a designy a dokáží interiér krásně oživit.

Pro svou flexibilitu se hodí jak do obytných místností, tak do komerčních prostor a v neposlední řadě i do exteriérů, například na terasy. Při správné údržbě navíc dřevěná podlaha vydrží v perfektním stavu i několik desetiletí.

Výhody dřevěných podlah

Dřevěná podlaha nabízí řadu výhod oproti PVC podlahám a dalším materiálům:

  • Estetická hodnota: Dřevo přináší do interiéru krásu a dotek přírody, která neztrácí na atraktivitě ani po letech. Laminátové podlahy oproti tomu mohou působit více „uměle“.
  • Dlouhodobá trvanlivost: Dřevěné podlahy mohou při správné péči vydržet i desítky let. Jiné materiály mohou být náchylnější k poškození a rychlejšímu opotřebení.
  • Hodnota: I když jsou například PVC podlahy často levnější, dřevěné podlahy přináší vyšší hodnotu a dlouhodobější investici. Zároveň mohou zvýšit i hodnotu vaší nemovitosti.
  • Komfort: Dřevěná podlaha na rozdíl například od dlažby, mramoru či kamene nestudí a je příjemná na dotek. Dřevo zároveň celkově lépe izoluje a udržuje teplo.
  • Opravitelnost: Poškrábané nebo drobně poškozené dřevo lze přebrousit a znovu ošetřit, případně poškozenou část vyměnit za novou, což je například u laminátu hůře proveditelné. V případě dlažby budete při poškození dílčí části podlahy závislí na tom, zda budete mít k dispozici náhradní díl ve stejné barvě, velikosti a dekoru.
  • Instalace: Pokládka dřevěných podlah je obvykle snazší a rychlejší než například pokládka dlažby.
  • Ekologie a zdravotní nezávadnost: Dřevěná podlaha je přírodním prvkem, který je ekologičtější a udržitelnější volbou oproti například PVC, které může obsahovat toxické látky.

Které dřevo vybrat pro podlahu do interiéru i exteriéru?

Před finálním výběrem dřevěné podlahy zohledněte její umístění, předpokládané zatížení a další vlivy, kterým může být vystavena (především v případě exteriérů) i způsob následné údržby. Pro interiéry se hodí například dub, který má tvrdé a odolné dřevo s výraznou texturou. Oblíbené je také světlé jasanové či javorové dřevo, které vynikne v moderních interiérech. Pokud preferujte rustikální vzhled, vsaďte na borovici.

V exteriérech se dobře uplatní tvrdé a odolné tropické dřeviny jako massaranduba, garapa nebo domácí modřín. Svou odolností vůči vlhkosti a hmyzu je preferovanou variantou také teakové dřevo.

TIP: Pro alergiky jsou vhodné světlé dřeviny jako dub, jasan či merbau. Naopak tmavé cedrové dřevo může citlivějším jedincům způsobit alergické reakce.

Dřevěná podlaha je investicí do krásy, pohodlí a hodnoty vašeho domova. Pokud přemýšlíte o dřevěné podlaze, neváhejte se poradit s odborníky a vyberte si kvalitní materiál, který vám při zodpovědné a pravidelné péči bude sloužit léta.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: