01. října 2022
Kategorie: PR tipy

Jednoduché tipy, jak razantně zvýšit šanci na úspěch v podnikání

Podnikat v dnešní době je prý bláznovství. Pokud jste něco podobného slyšeli od někoho ze svého okolí, ale přesto toužíte po vlastním prosperujícím byznysu, nenechte se odradit. To je ostatně první tip, jak v podnikání uspět. Jaké jsou ty další?

Připravte se na překážky

I kdyby stávající politicko-ekonomická situace byla růžovější než růžová, dříve či později stejně narazíte na překážky, které budete muset překonat. Jednou je to úřední šiml, podruhé nedostatek finančních prostředků – a potřetí třeba nezájem zákazníků. V krizových momentech si proto opakujte mantru, že většina podnikatelů vypracovala především díky vytrvalosti. Házet ručník do byznysového ringu při prvním zavrávorání rozhodně není cesta k úspěchu.

V první řadě myslete na zákazníky

Přijměte fakt, že vaše původní představy nemusí korespondovat s tím, co skutečně chtějí zákazníci. Po čem opravdu touží – a jak vlastně vypadá vaše cílová skupina – vám pomůže odhalit CRM software.

Řízení vztahů se zákazníky (angl. customer relationship management neboli CRM) je strategie založená na tvorbě pozitivních, a zejména dlouhodobých vazeb. Mnohé analýzy prokázaly, že výdaje na získání nového zákazníka bývají mnohonásobně vyšší než částka, která je zapotřebí k udržení již stávající klientely.

V každém případě buďte otevření veškerým připomínkám, návrhům a stížnostem, které se k vám dostanou v rámci zpětné vazby. Pracujte na zákaznickém servisu a nezapomínejte, že prodejem zboží či poskytnutím služby zákazník nepřestává existovat.

Rozvíjejte silné stránky

Nikdo není dokonalý a i vy brzy přijdete na to, že máte určité slabiny. Nesnažte se však investovat přemíru času do zlepšování v disciplínách, ke kterým čemu nemáte vlohy – raději se soustřeďte na přednosti a posouvejte své hranice.

Předcházejte syndromu vyhoření

Během prvních týdnů až měsíců sice syndrom vyhoření neboli burnout nehrozí, ale pokud budete dřít 20 hodin denně, s největší pravděpodobností brzy dojdete do stádia, kdy vás workoholismus semele.

Pracujte proto intenzivně, ale rozumnou dobu. Dokážete-li využít potenciál klasické osmihodinovky naplno, nemusíte si odpírat volno. Naopak hledejte rovnováhu mezi náročným budováním podniku a osobním životem. Na prvním místě jste vy, respektive rodina.

Obrňte se trpělivostí

Bez ohledu na to, jestli se do podnikatelských vod vydáte jako OSVČ, nebo na palubě společnosti s ručením omezeným (případně jiné formy), budete muset komunikovat s úřady. Což je pro člověka, který byl do té doby v bezstarostném zaměstnaneckém poměru, velká změna. Naprostou většinu záležitostí je dnes naštěstí možné řešit elektronicky, ale čas od času se může stát, že vám úředníci znepříjemní podnikání vlastní neznalostí. Nenechte se tím znechutit a připravit o pozitivní přístup. Vyhýbejte se zbytečným konfliktům a snažte se vše řešit s chladnou hlavou – nakonec se vám to podaří.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: